Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgry: 40-letni socjalista Mesterhazy będzie rywalem Orbana w wyborach

0
Podziel się:

Węgierska Partia Socjalistyczna wybrała w sobotę swego lidera Attilę
Mesterhazyego jako kandydata opozycji na premiera w przyszłych wyborach. Chce ona odsunąć od władzy
premiera Viktora Orbana, którego oskarża o łamanie prawa i odchodzenie od demokracji.

Węgierska Partia Socjalistyczna wybrała w sobotę swego lidera Attilę Mesterhazyego jako kandydata opozycji na premiera w przyszłych wyborach. Chce ona odsunąć od władzy premiera Viktora Orbana, którego oskarża o łamanie prawa i odchodzenie od demokracji.

Mesterhazy stanie na czele sojuszu pięciu partii lewicowych, wśród których są ugrupowania utworzone przez byłego premiera-socjalistę, Ferenca Gyurcsanya oraz Gordona Bajnaia, który swej centrolewicowej partii dał nazwę Egywett 2014 (Razem 2014).

Sojusz opozycyjny utworzy wspólną listę wyborczą, z która pójdzie do wyborów parlamentarnych wyznaczonych na 6 kwietnia.

Mesterhazy, który ukończył w tych dniach 40 lat, przewodzi centrolewicowej partii socjalistycznej od lipca 2010 roku i będzie pierwszym rywalem Viktora Orbana - młodszym od obecnego premiera, który ma 50 lat.

Kandydat lewicy na premiera krytykuje rządy Orbana i jego prawicowej partii Fidesz, m.in. za faworyzowanie politycznych przyjaciół przy podpisywaniu intratnych kontraktów na wykonywanie zamówień państwowych, nadużywanie władzy i podpisanie z Rosja umowy na budowę nowych reaktorów dla jedynej węgierskiej elektrowni atomowej.

Sondaże przeprowadzone na początku stycznia przez Instytut Ipsos dają Fideszowi 28-procentowe poparcie, podczas gdy na partie centrolewicowego sojuszu zamierza głosować 22 proc. wyborców.

Jeśli sondaże się potwierdzą, będzie to kolejne zwycięstwo partii Orbana, Fidesz, które przyniosłoby mu trzecią z kolei czteroletnią kadencję na czele rządu.

Ultraprawicowa, faszyzująca partia Jobbik może liczyć na 6 procent głosów.

Lewica protestuje przeciwko zasadniczym zmianom w przepisach prawnych regulujących kampanie wyborczą oraz podział mandatów w parlamencie.

Celem zmian jest m.in. znacznie ograniczenie możliwości prowadzenia przez lewicę skutecznej kampanii przed głosowaniem.

W 2010 r. Fidesz uzyskał przewagę 2/3 w parlamencie zdobywając 52,7 proc głosów. Po zmianie systemu wyborczego Fideszowi wystarczyłoby do tego 40 proc. głosów. (PAP)

ik/ ro/

15580468

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)