Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgry demonstrują przeciw rządowej polityce oszczędności

0
Podziel się:

Kilkanaście tysięcy Węgrów wzięło udział w pierwszomajowych demonstracjach przeciw rządowi premiera Viktora Orbana.

Węgry demonstrują przeciw rządowej polityce oszczędności
(Neilhooting/CC/Flickr)

Kilkanaście tysięcy Węgrów wzięło udział w pierwszomajowych demonstracjach, które zostały zorganizowane w Budapeszcie przez największe centrale związkowe. Protestowano przeciw polityce oszczędności prawicowego rządu premiera Viktora Orbana.

Manifestacje odbyły się przed gmachem parlamentu na Placu Kossutha, w parku Varosliget i na nadbrzeżu Dunaju. Protestowano również na bulwarze Andrassy'ego w centrum miasta. Spotkanie z mieszkańcami Budapesztu zorganizowała także opozycyjna lewica.

Przewodniczący Demokratycznej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Liga Istvan Gasko powiedział w czasie demonstracji, że tegoroczne obchody Święta Pracy _ nie mają w sobie nic z odświętnej atmosfery _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/45/35117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;na;wegrzech;znalezli;sposob;na;ogrzewanie,225,0,1022689.html) *Tam biedni ogrzewają się paląc pieniądze * Węgierski bank centralny przerabia zużyte banknoty na brykiety, przeznaczone do ogrzewania biednych instytucji pożytku społecznego.

Z kolei szef Federacji Autonomicznych Związków Zawodowych Janos Borsik ostrzegł, że uchwalone zmiany w konstytucji zwiększają uprawnienia rządu i ograniczają prawa związkowców. Przypomniał, że bez konsultacji ze związkami zawodowymi władze zredukowały też wysokość płac urzędników publicznych, ograniczyły możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę i prawa do strajku. Nowy kodeks pracy wchodzi w życie na Węgrzech 1 lipca.

Rząd premiera Orbana twierdzi, że oszczędności są konieczne, aby ograniczyć deficyt finansów publicznych. Zdaniem ekspertów, choć ustawa budżetowa zakłada tegoroczny deficyt w wysokości 2,9 proc. PKB, to wynika to głównie z nacjonalizacji prywatnych funduszy emerytalnych oraz dodatkowego opodatkowania banków i dużych koncernów. UE sceptycznie podchodzi do założeń budżetowych rządu węgierskiego.

W ubiegłym roku deficyt Węgier wyniósł 6,8 proc. PKB. Rządząca prawica obarcza winą za zadłużanie gospodarki poprzednią, lewicową ekipę.

Czytaj więcej w Money.pl
By dostać miliardy euro, szybko zmienią prawo Przeszkody uniemożliwiające wznowienie negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej dla Węgier zostały praktycznie usunięte - tak uważa węgierski premier Viktor Orban.
Bardzo złe dane z Węgier. Głęboki dołek Produkcja przemysłowa Węgier wzrosła w lutym 2012 r. o 0,8 proc.
Węgrzy są nam naprawdę wdzięczni. Za co? Rząd Węgier zaproponował, by parlament uchwalił dekret, wyrażający wdzięczność dla Polaków i Litwinów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)