Notowania

wybory
03.10.2010 23:09

Węgry: Fidesz zwyciezcą w wyborach lokalnych

Rządząca na Węgrzech centroprawicowa partia Fidesz premiera Viktora Orbana odniosła zwycięstwo w niedzielnych wyborach lokalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rządząca na Węgrzech centroprawicowa partia Fidesz premiera Viktora Orbana odniosła zwycięstwo w niedzielnych wyborach lokalnych.

Według niepełnych oficjalnych wyników głosowania, Fidesz uzyskał 31,4 proc. głosów a opozycyjna Węgierska Partia Socjalistyczna 12,4 proc.

Frekwencja wyborcza wyniosła około 47 proc.,w porównaniu z 53,1 proc. podczas poprzednich wyborów lokalnych w 2006 r.

Obserwatorzy podkreślają, że wybory w sposób istotny umocniły pozycję premiera Viktora Orbana. "Wybory te otworzyły drogę do osiągnięcia wszystkich naszych wspólnych celów, tak abyśmy stali się silnym, poważanym krajem" - powiedział Orban w publicznej telewizji M1.

Po raz pierwszy od pierwszych wolnych wyborów w 1990 r., kandydat Fideszu zwyciężył w wyborach na urząd burmistrza Budapesztu. Istvan Tarlos zastąpi Gabora Demszky'ego, który sprawował ten urząd przez 5 kadencji. Ogółem kandydaci Fideszu zwyciężyli w 22 z 23 największych miast w kraju.

Fidesz zdecydowanie wygrał kwietniowe wybory parlamentarne, zdobywając ponad dwie trzecie mandatów, a więc większość konstytucyjną.(PAP)

jm/

7332404 7332210

Tagi: wybory, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz