Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgry i Ukraina pod pręgierzem Freedom House za naruszanie zasad demokracji

0
Podziel się

Konserwatywna fundacja Freedom House zwróciła uwagę na regres w
dziedzinie przestrzegania praw człowieka w niektórych krajach Europy Środkowej i Wschodniej,
zwłaszcza na Węgrzech i na Ukrainie.

bCYxoiEl

Konserwatywna fundacja Freedom House zwróciła uwagę na regres w dziedzinie przestrzegania praw człowieka w niektórych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, zwłaszcza na Węgrzech i na Ukrainie.

Krytyka Ukrainy przez amerykańską fundację zbiega się z podobnymi głosami w Europie na kilka dni przed rozpoczęciem rozgrywek Euro 2012.

W ogłoszonym w środę raporcie Freedom House stwierdzono, że wydarzenia na Węgrzech i na Ukrainie stawiają pod znakiem zapytania przyszłość demokracji w tych krajach. Raport krytykuje szczególnie węgierskiego premiera Viktora Orbana i prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Prezes fundacji David J. Kramer oświadczył, że obaj przywódcy "systematycznie naruszają zasadę +checks and balances+", czyli wzajemnej kontroli i równoważenia się władz państwowych, a także "wydają się dążyć do +putinizacji+ swoich krajów".

bCYxoiEn

Rząd Węgier krytykowany był już w zeszłym roku przez rządy państw europejskich i organizacje obrony praw człowieka za przeforsowanie w parlamencie ustawy ograniczającej wolność mediów.

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton w liście do Orbana w grudniu ub.r. wyrażała zaniepokojenie przyszłością demokratycznych instytucji na Węgrzech i poruszyła tę sprawę podczas swej wizyty w Budapeszcie.

W raporcie Freedom House skrytykował Janukowycza za prześladowanie byłej premier Julii Tymoszenko, osadzonej w więzieniu za domniemane nadużycia władzy. Panuje powszechne przekonanie o politycznych motywach uwięzienia Tymoszenko.

W raporcie wytknięto też pewien regres demokratycznych reform w innych krajach regionu: Bułgarii, Czechach, Rumunii, na Słowacji i na Litwie.

bCYxoiEt

Do Polski Freedom House nie ma większych zastrzeżeń - zakwalifikowano ją do grupy krajów "wolnych", w której znalazły się także Czechy i kilka innych krytykowanych państw.

W swych dorocznych raportach fundacja dzieli kraje na trzy grupy: "wolne", "częściowo wolne" i "niewolne", w zależności od stopnia swobód obywatelskich i funkcjonowania demokracji.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ dmi/ mc/

bCYxoiEO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)