Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgry: Orban: opodatkowanie banków to nie tabu

0
Podziel się:

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w czwartek w
parlamencie, przed głosowaniem w sprawie podatku od banków na obecny i następny rok, że
opodatkowanie banków "nie jest tabu". Dodał, że jego rząd chce odzyskać suwerenność gospodarczą
kraju.

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w czwartek w parlamencie, przed głosowaniem w sprawie podatku od banków na obecny i następny rok, że opodatkowanie banków "nie jest tabu". Dodał, że jego rząd chce odzyskać suwerenność gospodarczą kraju.

"Instytucje finansowe muszą przyjąć na siebie część uczciwszego rozdzielenia ciężaru podatkowego na ten tymczasowy okres, dopóki gospodarka nie podniesie się, a sytuacja finansowa - nie ustabilizuje. Podatek od banków jest konieczny, uczciwy i efektywny, o ile służy interesom kraju i ludzi w bardzo trudnej sytuacji" - powiedział premier.

Podatek od banków ma pomóc Węgrom ograniczyć deficyt budżetowy i według Budapesztu miałby przynieść rocznie do 650 mln euro. Jego nałożenie zostało spotkało się jednak z wątpliwościami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej - ich zdaniem, podatek zabiera pieniądze z gospodarki.

W sobotę MFW i UE zawiesiły negocjacje z Budapesztem na temat wypłaty kolejnej transzy pomocy dla Węgier, która w sumie ma wynieść ponad 20 mld euro. Jak wyjaśnił MFW, podatek od banku nie był jedynym powodem. Obie instytucje domagają się od Budapesztu zdecydowanych posunięć na rzecz utrzymania w ryzach deficytu budżetowego.

Orban oznajmił w poniedziałek, że jego kraj na mocy porozumienia z MFW z 2008 roku zobowiązany jest do obcięcia deficytu budżetowego w 2010 r. do 3,8 proc., ale to do Budapesztu należy "dobór narzędzi i moment ich zastosowania".

W czwartek premier oznajmił, że w imieniu rządu dziękuje MFW za "wydobycie Węgier z kłopotów", ale teraz "trzeba odzyskać suwerenność gospodarczą kraju.(PAP)

awl/ kar/

6659361

banki
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)