Notowania

węgry
05.09.2009 18:35

Węgry: Parada Równości przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa

Około 1000 osób uczestniczyło w sobotę w paradzie homoseksualistów Gay Pride w Budapeszcie, która odbywała się przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa w związku z groźbami, jakie pod adresem manifestujących kierowały w internecie radykalne grupy nacjonalistyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Około 1000 osób uczestniczyło w sobotę w paradzie homoseksualistów Gay Pride w Budapeszcie, która odbywała się przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa w związku z groźbami, jakie pod adresem manifestujących kierowały w internecie radykalne grupy nacjonalistyczne. *

Marsz odbywał się w centrum stolicy Węgier na Alei Andrassy pod silną ochroną policji - pisze agencja AFP, przypominając, że w minionych latach w paradzie uczestniczyło 3-4 tysiące ludzi.

Wzdłuż trasy przemarszu ustawiono barierki ochronne, w całym niemal centrum miasta wprowadzono zakaz parkowania samochodów.

Radykalne środki ostrożności zastosowano, jak piszą agencje, na prośbę samych uczestników marszu, bardzo obawiający się kontrmanifestacji węgierskich radykałów, którzy w ubiegłym roku obrzucili uczestników Gay Pride jajkami, kamieniami, a nawet butelkami z płynem zapalającym.

W tym roku przeciwni marszom homoseksualistów liderzy skrajnie prawicowych organizacji zaapelowali w internecie do "węgierskich patriotów", by przyjechali do Budapesztu, aby bronić Węgier przed "międzynarodowymi deprawatorami".

Agencja AFP pisze, że odizolowani od marszu ekstremiści w liczbie od 200 do 300 zostali ostatecznie otoczeni przez policję i rozproszeni gazem łzawiącym. (PAP)

mmp/ kar/

4691819

Tagi: węgry, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz