Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgry: Początek procesu byłego żandarma oskarżonego o zbrodnie wojenne

0
Podziel się

Przed sądem w Budapeszcie rozpoczął się w czwartek proces byłego
węgierskiego żandarma, 97-letniego Sandora Kepiro, oskarżonego o zbrodnie wojenne popełnione w 1942
roku na północy Serbii. Grozi mu dożywocie.

bEhXISbV

Przed sądem w Budapeszcie rozpoczął się w czwartek proces byłego węgierskiego żandarma, 97-letniego Sandora Kepiro, oskarżonego o zbrodnie wojenne popełnione w 1942 roku na północy Serbii. Grozi mu dożywocie.

Kepiro jest oskarżony o to, że nakazał dowodzonemu przez siebie oddziałowi zabicie ponad 1200 cywilów serbskich, żydowskich i romskich w czasie masakry w Nowym Sadzie między 21 a 23 stycznia 1942 roku.

Zaprzecza zarzutom, twierdząc, że nigdy nikogo nie zabił. "To cyrk. To, co mi się zarzuca, to kłamstwa" - mówił Kepiro dziennikarzom przed rozpoczęciem procesu.

bEhXISbX

"To pierwszy proces węgierskiego zbrodniarza wojennego. Ponieważ Węgry współpracowały z nazistowskimi Niemcami, to fakt, że proces się odbywa jest bardzo ważny" - mówił przed procesem szef Centrum Szymona Wiesenthala, Efraim Zuroff.

Zarzuty wobec byłego żandarma sformułowano na podstawie nowych dokumentów, odnalezionych w archiwach w Belgradzie.

W 1944 i 1946 roku Kepiro został już skazany za udział w masowym mordzie na cywilach. Po wojnie uciekł do Argentyny, gdzie mieszkał do powrotu na Węgry w 1996 roku. W 2006 roku jego miejsce pobytu wskazał władzom właśnie Zuroff z Centrum Wiesenthala. Wówczas węgierskie władze ponownie wszczęły śledztwo.

Kepiro znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich Centrum Wiesenthala. (PAP)

bEhXIScd

jhp/ ap/

8918391

bEhXIScy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)