Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgry: Romowie przeciwko ograniczaniu ich praw wyborczych

0
Podziel się

Partia węgierskich Romów - MCP (Magyarorszagi Cigany Part) - zarzuca
władzom próbę ograniczenia praw wyborczych mniejszości narodowych i domaga się od prezydenta, jak
dotąd bezskutecznie, sprawdzenia zgodności kwestionowanego przepisu z konstytucją.

bEhhFWAB

Partia węgierskich Romów - MCP (Magyarorszagi Cigany Part) - zarzuca władzom próbę ograniczenia praw wyborczych mniejszości narodowych i domaga się od prezydenta, jak dotąd bezskutecznie, sprawdzenia zgodności kwestionowanego przepisu z konstytucją.

Centralne Biuro Wyborcze żąda od uprawnionych do głosowania, by podali swą przynależność etniczną. Wyborcy z mniejszości etnicznych tracą jednak prawo do głosowania na partie - zamiast tego mogą jedynie decydować w głosowaniu, którym przedstawicielom organizacji danej mniejszości powierzyć mandat poselski.

Rzecznik MCP Aladar Horvath podkreślił w czwartek, że Centralne Biuro Wyborcze nie informuje o tej sytuacji prawnej. Wiosną br. na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne. Sondaże wskazują na zwycięstwo rządzącego Fideszu premiera Viktora Orbana.

bEhhFWAD

Horvath zwrócił uwagę, że Centralne Biuro Wyborcze rozsyła w tych dniach formularze rejestracyjne do wszystkich uprawnionych do głosowania. Wezwał obywateli, by nie przyznawali się, że należą do mniejszości etnicznych, bo "stracą prawo do współdecydowania o losach kraju".

MCP zwróciła się już do prezydenta Janosa Adera o zbadanie zgodności postępowania Centralnego Biura Wyborczego z konstytucją, ale nie otrzymała dotąd odpowiedzi. Założona jesienią 2012 roku partia węgierskich Romów chce wystawić swoich kandydatów w wyborach parlamentarnych.

Według spisu powszechnego z 2011 roku na Węgrzech mieszka ok. 309 tys. Romów; są oni największą z 13 mniejszości etnicznych w tym kraju. (PAP)

az/ ro/

bEhhFWAJ

15405112

bEhhFWBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)