Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lekarze
09.03.2008 07:24

Węgry: Rozpoczęło się referendum ws. opłat u lekarza i czesnego

O godz. 6:00 rozpoczęło się na Węgrzech referendum w sprawie zniesienia opłat za wizyty u lekarza i pobyty w szpitalu oraz czesnego na wyższych uczelniach.

Podziel się
Dodaj komentarz

*O godz. 6:00 rozpoczęło się na Węgrzech referendum w sprawie zniesienia opłat za wizyty u lekarza i pobyty w szpitalu oraz czesnego na wyższych uczelniach. *

Sondaże wskazywały na zwycięstwo przeciwników opłat, ale analitycy nie spodziewają się, by ich wygrana doprowadziła do odejścia rządu socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsanya, który wprowadził opłaty.

Centroprawicowy opozycyjny Fidesz, z którego inicjatywy odbywa się referendum, chce zniesienia tych elementów oszczędnościowej reformy gospodarczej, której przeprowadzenie naraziło socjalistów na znaczny spadek popularności.

Głosowanie odbywa się w prawie 11 tys. komisji. Aby postulaty Fidesz przeszły, w referendum musi je poprzeć co najmniej 25 procent. uprawnionych do głosowania.

Skutki referendum będą niewielkie dla budżetu. W 2007 roku opłaty za korzystanie z usług służby zdrowia przyniosły ok. 15,2 miliardów forintów (87 mln USD), a w roku bieżącym dadzą 20-21 mld Ft, czyli nieznaczny odsetek wszystkich wydatków budżetowych sięgających 13,8 bln Ft.

Ekipa Gyurcsanya rozpoczęła w ubiegłym roku wdrażanie szerokiego programu oszczędności budżetowych. Obejmuje on m.in. likwidację deficytowych połączeń kolejowych, wprowadzenie wymienionych opłat oraz redukcję zatrudnienia w sektorze państwowym.

Rząd realizuje reformy oszczędnościowe, by ograniczyć olbrzymi - największy w UE - deficyt budżetowy, który w 2006 roku wyniósł 9,2 proc. PKB, a w 2007 roku został zmniejszony do 6,4 proc. PKB. (PAP)

Tagi: lekarze, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz