Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.06.2012 01:29

Węgry: Rząd odrzuca krytykę Freedom House

Rząd premiera Viktora Orbana zaprotestował w środę przeciw krytyce "Freedom House" uznając ją w otwartym liście za "niesłuszną i nieuzasadnioną"

Podziel się
Dodaj komentarz

Rząd premiera Viktora Orbana zaprotestował w środę przeciw krytyce "Freedom House" uznając ją w otwartym liście za "niesłuszną i nieuzasadnioną"

Wicepremier oraz minister administracji państwowej i sprawiedliwości Tibor Navracsics, w otwartym liście skierowanym do Freedom House, napisał, że "rząd premiera Viktora Orbana nie kryje oburzenia i rozgoryczenia z powodu stosowania podwójnych standardów wobec Węgier i krajów Europy Zachodniej".

Navracsics napisał, że na Węgrzech "funkcjonuje demokracja parlamentarna" a węgierski rząd, który został wybrany przez społeczeństwo w wyborach powszechnych, ma poparcie konstytucyjnej większości deputowanych, co sprawia, że jest "to najbardziej stabilny rząd w tej części Europy".

Wicepremier podkreślił, że nowa węgierska konstytucja, która weszła w życie 1 stycznia 2012 roku, została przyjęta po szerokich konsultacjach społecznych. Zapewnił również, że węgierskie ustawodawstwo delegalizuje skrajnie prawicowe ugrupowania paramilitarne.

Na Węgrzech jest również przestrzegana wolność mediów a wszystkie nieścisłości prawa medialnego, krytykowane przez Komisję Europejską zostały usunięte - głosi oświadczenie podpisane przez wicepremiera.

Wicepremier zwrócił także uwagę na rządowy program walki z korupcją i niezależność władzy sądowniczej.

Tibor Navracsics postawił pytanie dlaczego Freedom House nie był aż tak krytyczny wobec poprzedniego, lewicowego rządu, który wstrzymał reformy gospodarcze i doprowadził kraj na krawędź katastrofy zwiększając dramatycznie zadłużenie publiczne.

W opublikowanym w środę raporcie Freedom House podkreślił, że prawa człowieka nie są respektowane przede wszystkim na Węgrzech i na Ukrainie a przyszłość demokracji w obu krajach stoi pod znakiem zapytania. Organizacja skrytykowała premierów obu państw za naruszanie zasady wzajemnej kontroli i równoważenia się władz państwowych oraz dążenie do "putynizacji" swoich krajów.

Freedom House jest organizacją pozarządową z siedzibą w Waszyngtonie, która prowadzi badania nad demokracją, prawami człowieka i swobodami politycznymi. Publikuje coroczne raporty, w których ocenia stopień przestrzegania swobód demokratycznych w każdym kraju.

Z Budapesztu Andrzej Niewiadowski (PAP)

an/ jm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz