Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgry: Sikorski o nowej reputacji Europy Środkowej

0
Podziel się:

#
dochodzą dalsze wypowiedzi ministrów; wręczenie odznak "Bene Merito"
#

# dochodzą dalsze wypowiedzi ministrów; wręczenie odznak "Bene Merito" #

15.12. Budapeszt (PAP) - Polska i Węgry mają stabilne rządy i tak jak kiedyś walczyliśmy o wolność, tak teraz mamy szansę stworzyć nową reputację Europy Środkowej - powiedział w środę w Budapeszcie szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

"Priorytety naszych prezydencji (w UE w 2011 roku) nie pokrywają się, ale zazębiają. (...) Mamy to samo zdanie w sprawie Mołdawii. Dodam tylko w imieniu własnym, ale także i całej Unii, że domagamy się demokratycznych wyborów na Białorusi" - oznajmił Sikorski na konferencji prasowej z szefem węgierskiej dyplomacji Janosem Martonyim.

Pod przewodnictwem ministrów w siedzibie węgierskiego MSZ odbyły się rozmowy plenarne delegacji obu krajów, a także spotkanie w cztery oczy Sikorskiego z Martonyim. Wcześniej tego dnia Sikorski spotkał się w Pałacu Sandora z prezydentem Węgier Palem Schmittem.

Omawiano przede wszystkim szczegóły współpracy i stan przygotowań do rotacyjnego przewodnictwa Węgier i Polski w Radzie Unii Europejskiej, odpowiednio w pierwszej i drugiej połowie 2011 roku.

"Naszym wspólnym interesem jest podniesienie znaczenia Europy Środkowej (...). Wspólnym interesem jest także, żebyśmy w następnym roku, kiedy najpierw Węgry, a potem Polska będą przewodniczyć UE, pokazali, że rozszerzenie UE było dobrym krokiem; żebyśmy mogli udowodnić, że jesteśmy w stanie przewodniczyć Unii w tak ważnym momencie" - powiedział Martonyi. Jak dodał, "bardzo prawdopodobne, że przekazanie węgierskiej prezydencji Polsce odbędzie się w Poznaniu w rocznicę (czerwcowych) wydarzeń".

Tematem rozmów była również kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Na pytanie PAP o szczegóły ustaleń w tym zakresie, Sikorski odpowiedział: "Chciałbym przypomnieć, że jest to temat, który wylansowały w UE kraje Europy Środkowej. Gdy nasze kraje mówiły o tym pięć lat temu, było to uważane za egzotykę. A dzisiaj wiemy, że nie tylko mieliśmy rację, ale Europa przyjęła rozwiązania, które wtedy proponowaliśmy".

"Teraz trzeba wprowadzić w życie to, co zostało ustalone, tzn. wzmocnić wewnątrzunijną konkurencję i rynek w dziedzinie energii (...) oraz ustanowić relacje z dostawcami energii na zasadzie obopólnych korzyści, a nie jednostronnych monopolów" - powiedział polski minister.

Ze swej strony Martonyi zgodził się, że "potrzebna jest wspólna polityka energetyczna. To jest na pewno trudne i długotrwałe zadanie, ale i węgierska, i polska prezydencja będą podkreślać znaczenie bezpieczeństwa energetycznego". "Dostawa surowców energetycznych nie jest wyłącznie kwestią gospodarczą, ale dla całej Unii Europejskiej oznacza bezpieczeństwo. My reprezentujemy w tej kwestii nie tylko siebie, nie tylko nasz region, ale całą Unię" - podkreślił.

Tzw. trzeci pakiet energetyczny dotyczy liberalizacji rynku gazu i energii elektrycznej w UE. Unijny plan przewiduje, że kraje członkowskie będą mogły wymagać od firm inwestujących w ich sieci przesyłowe, by respektowały te same zasady, które obowiązują ich rodzime firmy. Ma to chronić Unię Europejską przed ekspansją niepożądanych inwestorów z zagranicy, na przykład - rosyjskiego Gazpromu.

Sikorski zapewnił również że zarówno Polska, jak i Węgry "będą wspólnie działać na rzecz ambitnego budżetu UE, na rzecz zachowania polityki spójności i wspólnej polityki rolnej".

Szef węgierskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że rozmowy dotyczyły także "wsparcia polskiej inicjatywy wzmocnienia wspólnej polityki bezpieczeństwa oraz inicjatywy weimarskiej". "Nie jest czymś nowym, że oba kraje będą wspierać rozszerzenie UE. Bardzo ważnym punktem jest Partnerstwo Wschodnie" - zaznaczył Martonyi.

Partnerstwo Wschodnie, zainaugurowane w 2009 r. z inicjatywy Polski i Szwecji, ma na celu zacieśnienie współpracy UE z sześcioma wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. PW nie zakłada członkostwa tych sześciu krajów w UE, przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem.

Na koniec dwudniowej wizyty minister Sikorski wręczył w ambasadzie polskiej w Budapeszcie trzem osobom Odznaki Honorowe "Bene Merito" za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Otrzymali je: minister spraw zagranicznych Węgier w latach 1990-94 Geza Jeszenszky, dyrektor Muzeum "Dom Terroru" w Budapeszcie Maria Schmidt oraz katolicki biskup Kiss-Rigo Laszlo.

W środę rano Sikorski złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Bohaterów.

Z Budapesztu Karolina Cygonek (PAP)

cyk/ ksaj/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)