Notowania

macedonia
17.12.2012 18:03

Węgry uznały nazwę Republiki Macedonii

Węgierski rząd uznał Macedonię pod nazwą Republika Macedonii i takim właśnie określeniem będzie się posługiwać w stosunkach dwustronnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

_ Węgierski rząd uznał Macedonię pod nazwą Republika Macedonii i takim właśnie określeniem będzie się posługiwać w stosunkach dwustronnych z tym krajem _ - poinformowało węgierskie MSZ.

Wcześniej Budapeszt posługiwał się nazwą _ Była Jugosłowiańska Republika Macedonii _ (lub akronim od jej nazwy w brzmieniu angielskim: FYROM), przyznaną krajowi prowizorycznie przez ONZ w kwietniu 1993 roku i obowiązującą na forum międzynarodowym.

Wśród krajów, które w stosunkach dwustronnych stosują nazwę Republika Macedonii, jest większość państw NATO, w tym Polska.

Grecja sądzi, że nazwa Macedonia jest zarezerwowana dla historycznego regionu Grecji i używanie jej przez sąsiedni kraj świadczy o tym, że Skopje może mieć roszczenia do regionu na północy Grecji. Ateny i Skopje spór w sprawie oficjalnej nazwy Macedonii toczą od lat.

Na tym tle Grecja zablokowała przystąpienie kraju do NATO w 2008 roku. Od 2005 roku Macedonia ma status kandydata do Unii Europejskiej, ale Ateny uniemożliwiają otwarcie negocjacji członkowskich.

Węgierska agencja MTI przypomina, że w czasie listopadowej wizyty w Skopje węgierski premier Viktor Orban uznał za niestosowne, by jakiś kraj członkowski uzależniał rozpoczęcie negocjacji innego kraju z Unią od rozwiązania sporu.

Tagi: macedonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz