Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hugo chavez
13.02.2012 07:30

Wenezuela: Capriles będzie kontrkandydatem Chaveza

Henrique Capriles będzie kandydował na prezydenta. Sam siebie przedstawia jako młodszą, energiczniejszą alternatywę dla Chaveza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Gubernator stanu Miranda, 39-letni Henrique Capriles (na zdj.) został wybrany przez opozycję na jej kandydata w wyborach prezydenta Wenezueli. Capriles będzie walczył o najwyższy urząd w państwie z obecnym prezydentem Hugo Chavezem sprawującym ten urząd od 13 lat. *

Capriles uzyskał 62 proc. głosów uzyskując ponad 30-procentową przewagę nad najgroźniejszym przeciwnikiem, gubernatorem stanu Zulia Pablo Perezem - poinformowała przewodnicząca opozycyjnej komisji wyborczej Teresa Albanes.

W opozycyjnych wyborach wzięło udział 2,9 mln z 18 mln Wenezuelczyków uprawnionych do głosowania. Charyzmatyczny Capriles od początku uważany był za faworyta. Sam siebie przedstawia jako młodszą, energiczniejszą alternatywę dla Chaveza.

Lewicowy prezydent Chavez odniósł łatwe zwycięstwo w wyborach w 2006 r. uzyskując 63 proc. głosów, ale od tego czasu jego popularność spadła głównie w rezultacie kłopotów gospodarczych Wenezueli (m. in. 26-procentowej inflacji) i najwyższej przestępczości w Ameryce Łacińskiej. Wciąż jednak utrzymuje się na poziomie ok. 50 proc. Prezydent ma wielu oddanych zwolenników, w tym także wśród najuboższych warstw ludności.

Chavez w ubiegłego roku miał poważne problemy zdrowotne; walczył z rakiem poddając się operacji i zabiegom chemioterapii. Wybory prezydenckie w Wenezueli odbędą się 7 października tego roku.

O sytuacji w Wenezueli czytaj w Money.pl
Chavez nie uzna decyzji Banku Światowego Prezydent Wenezueli Hugo Chavez ogłosił, że jego kraj nie wypłaci wielomiliradowego odszkodowania, jakiego domaga się koncern ExxonMobil za przymusową nacjonalizację jego projektu naftowego.
Ukarał telewizję za bunt. Zapłacą 2 miliony Globovision zapłaci 2,1 mln dolarów za transmitowanie krwawego buntu, do którego doszło w jednym z więzień.
Twierdzi, że będzie rządził do 2031 roku To prezydent Wenezueli Hugo Chavez, który przeszedł w Hawanie dwie sesje chemioterapii po operacji nowotworu.
Tagi: hugo chavez, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz