Notowania

chavez
18.02.2013 18:18

Wenezuela: Chavez poinformował, że wrócił do kraju

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, który w grudniu przeszedł na Kubie czwartą operację nowotworu, poinformował na Twitterze, że powrócił do kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, który w grudniu przeszedł na Kubie czwartą operację nowotworu, poinformował na Twitterze, że powrócił do kraju. To pierwszy wpis szefa wenezuelskiego państwa od ponad trzech miesięcy.

_ - Powróciliśmy do domu. Dzięki Ci, Boże! Dziękuję wam, ukochani rodacy. Będziemy tu (w kraju) kontynuować leczenie _ - napisał 58-letni Chavez na Twitterze. Podziękował _ Wenezueli za miłość _, a _ przywódcom kubańskim Raulowi i Fidelowi Castro oraz całej Kubie _ za przyjęcie.

Wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro Moros poinformował, że Hugo Chavez przyleciał do kraju z Hawany około godziny 2.30 nad ranem czasu lokalnego (godz. 8 czasu polskiego) i został przewieziony do szpitala wojskowego w Caracas.

W centrum stolicy z powrotu prezydenta cieszyli się jego zwolennicy. _ - Wrócił nasz dowódca! _ - wykrzykiwał przez megafon jeden z mężczyzn. Kilkudziesięciu zwolenników Chaveza zebrało się też przed szpitalem wojskowym, w którym przebywa szef państwa; budynek jest ozdobiony jego zdjęciem.

Zadowolenie z powrotu prezydenta do Wenezueli wyraził Fidel Castro. _ - Podczas tych trudnych dni pełnych cierpienia i poświęceń wiele się dowiedziałeś o życiu _ - napisał Castro w liście do Chaveza odczytanym w kubańskiej telewizji i radiu.

_ - Bardzo się cieszę, że mogłeś wrócić na tę część amerykańskiej ziemi, którą tak bardzo kochasz, oraz do ludu, których tak bardzo cię wspiera _ - dodał kubański przywódca. Według niego było to możliwe dzięki _ niesamowitej wytrzymałości (Chaveza - PAP) i całkowitemu poświęceniu lekarzy _.

_ - Wszystko trzeba było wykonywać z dużą dyskrecją, aby nie dać faszystowskim grupom okazji do planowania cynicznych działań wymierzonych przeciwko boliwariańskiemu procesowi rewolucyjnemu _ - podkreślił.

Szybkiego powrotu do zdrowia życzyli Chavezowi rebelianci z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Numer dwa FARC Luciano Marin Arango, znany jako Ivan Marquez, wyraził nadzieję, że _ rewolucja boliwariańska nadal będzie produkować akty sprawiedliwości społecznej _.

W piątek władze Wenezueli opublikowały na Twitterze pierwsze od grudniowej operacji zdjęcie prezydenta. Na fotografii widać uśmiechniętego Chaveza na łóżku szpitalnym, czytającego oficjalny kubański dziennik _ Granma _; po obu stronach łóżka pozują wraz z nim do zdjęcia jego dwie córki: Maria Gabriela i Rosa Virginia. Według rządu wenezuelskiego fotografie zrobiono w czwartek wieczorem w Hawanie.

Minister informacji Ernesto Villegas odczytał w piątek w państwowej telewizji najnowszy komunikat na temat stanu zdrowia Chaveza. Wynika z niego, że infekcja płuc, na którą prezydent cierpiał w ostatnich tygodniach, _ jest pod kontrolą _, ale Chavez wciąż ma problemy z oddychaniem. Prezydent, który został poddany zabiegowi tracheotomii, oddycha przez rurkę intubacyjną, utrudniającą mu mówienie.

Chaveza nie widziano od 10 grudnia, kiedy wyjechał na leczenie na Kubę, gdzie dzień później przeszedł czwartą już operację usunięcia zmian nowotworowych. Przez dwa miesiące prezydent Wenezueli nie pojawił się publicznie. O stanie zdrowia szefa państwa informowały jedynie komunikaty jego zastępcy bądź innych przedstawicieli najwyższych władz państwa. Wywołało to plotki o śmierci albo stanie śpiączki, którym strona rządowa kategorycznie zaprzeczyła.

Chavez w październiku 2012 r. zostały wybrany na kolejną sześcioletnią kadencję. Stan zdrowia nie pozwolił mu jednak na powrót do ojczyzny na zaprzysiężenie, które miało odbyć się w zeszłym miesiącu.

Czytaj więcej w Money.pl
Chavez bliski śmierci? Przemówił zastępca Wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro mówi, że Hugo Chavez pozostanie prezydentem bez względu na to, czy będzie mógł być zaprzysiężony 10 stycznia.
Rząd nie mówi im wszystkiego? Domagają się... Główna koalicja zrzeszająca wenezuelską opozycję zażądała w środę ujawnienia "całej prawdy" na temat stanu zdrowia prezydenta Hugo Chaveza.
Prezydent ma raka. "Pomyślna ewolucja" Prezydent Wenezueli zamierza wkrótce powrócić do kraju z Hawany. Na Kubie przeszedł trzecią operację usunięcia nowotworu
Tagi: chavez, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz