Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wenezuela: Kardynał oskarża Chaveza o prześladowanie opozycji

0
Podziel się:

Wenezuelski kardynał Jorge Urosa oskarżył w poniedziałek
prezydenta Chaveza o posługiwanie się wymiarem sprawiedliwości do karania swoich politycznych
przeciwników.

Wenezuelski kardynał Jorge Urosa oskarżył w poniedziałek prezydenta Chaveza o posługiwanie się wymiarem sprawiedliwości do karania swoich politycznych przeciwników.

Kardynał powiedział, że jest oczywiste, że władze prześladują przeciwników prezydenta już za samą krytykę rządu.

Urosa dodał, że coraz więcej oponentów Chaveza jest "aresztowanych za swoje opinie" i wezwał Wenezuelczyków do protestowania przeciw "wszelkim pogwałceniom praw człowieka".

Chavez zaprzecza tym zarzutom i twierdzi, że nie ma kontroli nad wymiarem sprawiedliwości, a jedynie zachęca go, by stał na straży praw obowiązujących w Wenezueli.

W ubiegłym tygodniu policja zatrzymała szefa popierającej opozycję telewizji Globovision, Guillermo Zuloagę, za krytykowanie prezydenta podczas spotkania Stowarzyszenia Prasowego Ameryki Południowej na Arubie. Zuloaga powiedział tam, że w Wenezueli ograniczane są prawa człowieka.

Kilka dni wcześniej aresztowano krytycznego wobec Chaveza byłego gubernatora stanu Zulia i byłego kandydata na prezydenta, Oswalda Alvareza Paza za udzielenie wywiadu, w którym oskarżył rząd o powiązania z grupami terrorystycznymi, jak baskijscy separatyści z ugrupowania ETA i kolumbijska lewicowa partyzantka. Były gubernator powiedział również, że pod rządami Chaveza Wenezuela stała się bezpieczną przystanią dla handlarzy narkotyków.

Alvarez Paz został oskarżony o spiskowanie, rozpowszechnianie fałszywych informacji i publiczne nakłanianie do zbrodni. Magazyn Forbes podkreśla, że takie zarzuty mogą doprowadzić do skazania go na od 13 do 27 lat więzienia.

Krytycy rządu zarzucają, Chavezowi, że zmienia kraj w socjalistyczną dyktaturę, podczas gdy jego elektorat twierdzi, że pada on ofiarą nagonki medialnej inspirowanej przez USA.

Urosa zwrócił też uwagę mediów na przypadek sędzi Marii Afiuni, która została aresztowana pod zarzutem korupcji i nadużycia władzy, za uwolnienie znanego bankiera. Afiuni utrzymuje, że nie złamała prawa, a krytycy rządu twierdzą, że jej aresztowanie dowodzi braku niezależności wenezuelskich sądów. (PAP)

Fit/

5946311, arch. int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)