Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protest
02.11.2007 22:15

Wenezuela: Wśród protestów uchwalony projekt reformy konstytucji

Podczas gdy w centrum Caracas wojsko i policja starały się rozproszyć studentów demonstrujących przeciwko "dyktatorskiej" reformie konstytucji, wenezuelski parlament przegłosował w piątek rządowy projekt zmian w ustawie zasadniczej z 1999 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Podczas gdy w centrum Caracas wojsko i policja starały się rozproszyć studentów demonstrujących przeciwko "dyktatorskiej" reformie konstytucji, wenezuelski parlament przegłosował w piątek rządowy projekt zmian w ustawie zasadniczej z 1999 roku.

Pozwolą one prezydentowi Hugo Chavezowi kandydować dowolną liczbę razy w wyborach na szefa państwa.

Projekt zostanie poddany pod głosowanie w ogólnonarodowym referendum, które najprawdopodobniej odbędzie się 2 grudnia.

Przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Cilia Flores potwierdziła, że do Krajowej Rady Wyborczej (CNE) zgłoszona zostanie propozycja, aby Wenezuelczycy wypowiedzieli się w referendum czy akceptują, czy też odrzucają reformę konstytucji, zatwierdzoną przez parlament.

Po głosowaniu większość deputowanych udała się gremialnie w pieszym pochodzie do siedziby CNE, aby oficjalnie wręczyć jej przedstawicielom projekt zmiany konstytucji.

CNE zobowiązana jest przeprowadzić referendum nie później niż w 30 dni po przegłosowaniu zmian w ustawie zasadniczej. Dotyczą one 69 z 350 jej artykułów. Sam prezydent Chavez zgłosił 15 sierpnia 2007 roku 33 zmiany, a pozostałe deputowani.

Najważniejsza zmiana to stworzenie prezydentowi możliwości ponownego kandydowania bez wszelkich ograniczeń: będzie mógł to uczynić tyle razy, ile zapragnie. Projekt nowej konstytucji przywraca artykuł dotyczący ogłaszania "stanu wyjątkowego", który był w poprzednich wenezuelskich ustawach zasadniczych, ale który został usunięty z inicjatywy Chaveza z konstytucji uchwalonej w 1999 roku.

Nowa konstytucja stworzy możliwość przeprowadzania zmian w administracyjnym podziale kraju i skrócenia dnia pracy do 6 godzin. Zachowując własność prywatną i państwową, wprowadza nowe formy własności: społeczną, komunalną i ludową.

Otwiera to drogę do tego, co Chavez określa jako "socjalizm XXI wieku".

Projekt odrzucają wszystkie partie opozycyjne, przedsiębiorcy i Kościół katolicki.

Największa partia opozycyjna Nowy Czas zażądała odroczenia referendum, ponieważ poprawki do konstytucji zgłoszone przez deputowanych prawie w ogólne nie dotarły do wiadomości społeczeństwa. (PAP)

ik/ kar/ 7491,7291,7202

Tagi: protest, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz