Notowania

referendum
15.02.2009 00:20

Wenezuela: Zakończenie głosowania w referendum konstytucyjnym

Wkrótce po godz. 18.00 czasu miejscowego (23.00 czasu polskiego) ogłoszono zamknięcie lokali wyborczych w niedzielnym referendum konstytucyjnym w Wenezueli.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wkrótce po godz. 18.00 czasu miejscowego (23.00 czasu polskiego) ogłoszono zamknięcie lokali wyborczych w niedzielnym referendum konstytucyjnym w Wenezueli. *

Około godz. 23.00 czasu miejscowego (4.30 w poniedziałek czasu polskiego) należy się spodziewać pierwszych wyników.

Wenezuelczycy mieli zdecydować czy zmienić konstytucję tak, aby prezydent Hugo Chavez mógł rządzić jeszcze przez wiele kadencji, jeśli będzie nadal zwyciężał w wyborach. Gdyby przegrał, w 2012 roku nie mógłby się już ubiegać o najwyższy urząd w państwie.

54-letni Chavez, który za swego mentora uważa kubańskiego przywódcę Fidela Castro, chce jednak pozostać u władzy co najmniej do 2019 roku. Mówi, że potrzeba mu tyle czasu, by jego rewolucja mocno się zakorzeniła. Wierzy, że zwycięstwo w niedzielnym referendum umocni jego mandat do tworzenia socjalistycznego państwa i rzucenia Waszyngtonowi wyzwania w Ameryce Łacińskiej.

Chavez już próbował w drodze referendum znieść ograniczenia konstytucyjne długości sprawowania przez niego władzy.

Ostatnie sondaże przed głosowaniem dawały niewielką przewagę zwolennikom Chaveza.

Wenezuelczycy są głęboko podzieleni w tej sprawie. Zwolennicy Chaveza argumentują, że zapewnił on ubogiej ludności tanią żywność, bezpłatną oświatę i lepszą opiekę zdrowotną. Obawiają się, że jego przegrana oznaczałaby utratę tych zdobyczy.

Przeciwnicy wskazują, że Chavez skupił w swoim ręku zbyt wielką władzę kontrolując sądy, parlament i system wyborczy. Usunięcie konstytucyjnych ograniczeń regulujących liczbę kadencji mogłoby - ich zdaniem - umożliwić mu stanie się dyktatorem i przekształcić Wenezuelę w drugą Kubę. (PAP)

jm/

259,0311, arch.

Tagi: referendum, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz