Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Wesołe kumoszki z Windsoru" pierwszą premierą 2014 r. w gorzowskim teatrze

0
Podziel się

"Wesołe kumoszki z Windsoru" Williama Szekspira w reżyserii
Jacka Głomba będą pierwszą z tegorocznych premier przygotowywanych przez Teatr im. Juliusza Osterwy
w Gorzowie Wielkopolskim. Trwają właśnie ostatnie próby do spektaklu, którego premiera odbędzie się
25 stycznia.

bCZqHUPp

"Wesołe kumoszki z Windsoru" Williama Szekspira w reżyserii Jacka Głomba będą pierwszą z tegorocznych premier przygotowywanych przez Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Trwają właśnie ostatnie próby do spektaklu, którego premiera odbędzie się 25 stycznia.

"Robimy inscenizację kostiumową, nieco stylizowaną. Jednak opowieści o +skokach w bok+ są ponadczasowe, uniwersalne, a przez to także zwyczajnie współczesne, podobnie jak sprawy, emocje, interesy i namiętności, którymi żyją bohaterowie szekspirowskiej komedii" - powiedział reżyser spektaklu Jacek Głomb.

Reżyser przy realizacji spektaklu na podstawie przekładu Stanisława Barańczaka korzysta ze wsparcia ludzi, z którymi współpracuje od lat. Scenografia i kostiumy będą dziełem jego małżonki Małgorzaty Bulandy-Głomb, muzyka Bartosza Straburzyńskiego, zaś ruch sceniczny przygotowuje Witold Jurewicz.

bCZqHUPr

Jacek Głomb pochodzi z Tarnowa, a obecnie jest dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Przygotowywany spektakl będzie drugą sztuką, którą zrealizuje przy współpracy z gorzowską sceną.

"Wesołe kumoszki z Windsoru" to jedyne dzieło dramatyczne Szekspira osadzone dokładnie w czasie i miejscu, w których żył jego autor.

Najważniejszy wątek sztuki dotyczy szlachetnie urodzonego Johna Falstaffa, światowca i podrywacza, który po przybyciu na prowincję postanawia uwieść równocześnie dwie zamężne kobiety. Nie wie jednak, że są przyjaciółkami, które szybko rozszyfrowują jego zamiary postanawiając zemścić się na nim, robiąc mu serię żartów. Zdaniem literaturoznawców, oprócz wielkiej siły komicznej, to mistrzowski portret obyczajowości epoki ówczesnej Szekspirowi.

W główne postacie sztuki wcielą się aktorzy gorzowskiego teatru - Artur Nełkowski, Anna Łaniewska i Kamila Pietrzak-Polakiewicz.(PAP)

bCZqHUPx

mmd/ ls/

bCZqHUPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)