Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Westinghouse proponuje reaktor nowej generacji dla siłowni na Litwie

0
Podziel się:

Westinghouse, która zamierza inwestować w budowę nowej elektrowni atomowej na
Litwie, oferuje reaktor nowej generacji AP1000 - poinformował prezes koncernu ds. Europy, Bliskiego
Wschodu i Afryki Anders Jackson w czwartkowym wywiadzie dla portalu Delfi.

Westinghouse, która zamierza inwestować w budowę nowej elektrowni atomowej na Litwie, oferuje reaktor nowej generacji AP1000 - poinformował prezes koncernu ds. Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Anders Jackson w czwartkowym wywiadzie dla portalu Delfi.

Według Jacksona, proponowany reaktor, który w Europie jeszcze oczekuje na uzyskanie wszystkich wymaganych licencji, przewyższa obecnie istniejące technologie zarówno pod względem ochrony środowiska, jak też ekonomicznym.

"Może nie jestem do końca obiektywnym, ale AP1000 jest projektem przełomowym. Jest to nowe myślenie. To tak, jakbyśmy mieli stary magnetofon i porównalibyśmy go do iPoda. Całe bezpieczeństwo opiera się na funkcjach pasywnych. Oznacza to, że nie są potrzebne dostawy energii elektrycznej z zewnątrz, zbyteczne są generatory na olej, pompy wodne, wentylacje. Cały system bezpieczeństwa może działać przez 72 godziny. To w zdecydowany sposób zwiększa bezpieczeństwo. Wyrażam nadzieję, że budowa będzie tańsza od innych reaktorów" - powiedział Jackson.

Przewiduje, że siłownia może stanąć za 7-8 lat.

"Zaplanowaliśmy, że część budowy od +betonu+ do budowy zbiorników na paliwo jądrowe będzie zakończona mniej niż za cztery lata. Do tego należy dodać około sześć miesięcy na próby przed uruchomieniem reaktora, a także działania, które należy dokonać przed rozpoczęciem budowy: uzyskanie licencji, zezwolenia na budowę, przygotowanie placu budowy. Te prace potrwają jeszcze parę lat. W sprzyjających warunkach elektrownię możemy wybudować w ciągu 7-8 lat" - przewiduje Jackson.

Potwierdził on, że Westinghouse jest zainteresowany inwestowaniem w Polsce, Czechach i innych krajach europejskich.

W środę w Wilnie poinformowano, że litewski rząd otrzymał dwie propozycje inwestowania w budowę nowej siłowni. Propozycje złożyły koncerny: Westinghouse oraz GE-Hitachi. Zakłada się, że strategiczny inwestor będzie zarządzał pakietem co najmniej 51 proc. akcji nowej siłowni. Siłownia ta ma być wspólnym projektem Litwy, Polski, Łotwy i Estonii. Jej budowa ma ruszyć w 2014 roku, a w 2020 roku elektrownia ma już produkować energię.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)