Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WHO: Co najmniej 11.5 tys.ofiar A(H1N1)

0
Podziel się:

Pandemia grypy jest w szczytowej fazie w większości krajów półkuli północnej.

WHO: Co najmniej 11.5 tys.ofiar A(H1N1)
(pokpok31/CC/Flickr)

Co najmniej 11 tys, 516 osób zmarło na całym świecie w wyniku pandemii grypy A(H1N1), która znajduje się obecnie w szczytowej fazie w większości krajów półkuli północnej - tak wynika z bilansu opublikowanego przez Międzynarodową Organizację Zdrowia.

_ - Do 20 grudnia około 208 krajów i terytoriów zależnych na całym świecie zgłosiło co najmniej 11 tys.516 przypadków zgonów _ s_ powodowanych zarażeniem wirusem A(H1N1), potwierdzonych przez laboratoria. To wzrost o około tysiąc przypadków w ciągu tygodnia _- informuje WHO na swojej stronie internetowej.

Wirus nadal rozprzestrzenia się aktywnie na półkuli północnej i proces ten _ postępuje geograficznie _, podobnie jak zimowa fala zachorowań na zwykłą grypę sezonową jest w fazie szczytowej w większości obszarów o klimacie umiarkowanym.

Ameryka Północna nadal jest kontynentem najbardziej dotkniętym przez epidemię nowej grypy. Wirus przyczynił się tam do śmierci 6670 ludzi. W Stanach Zjednoczonych liczba zgonów i osób, które poddano hospitalizacji z powodu zarażenia A/H1N1 od sześciu tygodni spada, jednak liczba zachorowań na zapalenie płuc od 11 tygodni pozostaje na poziomie wyższym niż przeciętny.

W Europie z powodu zachorowań na nową grypę zmarło co najmniej 2045 ludzi. Rozprzestrzenianie się wirusa również tu _ osiągnęło fazę szczytową w większości krajów _. Jednak niektóre kraje, jak Czarnogóra czy Węgry, nadal odnotowują wzrost zachorowań.

ZOBACZ TAKŻE:

Wirus rozprzestrzenia się również w Azji i na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Egipcie i Kazachstanie.

Czy szczepionka przeciw świńskiej grypie jest bezpieczna?(ang.):

Podczas gdy liczba zachorowań w wielu krajach rozwiniętych zaczyna spadać, WHO zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu lub na początku stycznia wyśle pierwsze dawki szczepionek do Azerbejdżanu i Mongolii.

Organizacja podkreśla, że przedstawione przez nią dane mogą być niedoszacowane, ponieważ obejmują tylko przypadki potwierdzone laboratoryjnie.

Epidemia A(H1N1) w raportach Money.pl
*Przychodnie przetrwają epidemię, ale kosztem pacjentów * Epidemia grypy A(H1N1) nie dobije finansowo przychodni. Zapłacą za to chorzy, którzy nie dostaną się do lekarza.
*NFZ nie refunduje leków przeciwko grypie * Gdyby w Polsce na grypę zachorowało tyle samo osób co na Ukrainie, na zakup leków musielibyśmy wydać 30 mln złotych. I to z własnych kieszeni, bo medykamenty te nie są refundowane. Rząd na zakup szczepionek przeciw wirusowi A/H1N1 będzie musiał wydać co najmniej 111 mln złotych.
*Koszty grypy? Resort zdrowia ich nie zna! * W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)