Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceminister kultury: Ossolineum nie jest zagrożone upadłością

0
Podziel się:

Wydawnictwo Ossolineum ma kłopoty, ale nie jest zagrożone upadłością, trwa
jego restrukturyzacja - poinformował wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta na
czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Wydawnictwo Ossolineum ma kłopoty, ale nie jest zagrożone upadłością, trwa jego restrukturyzacja - poinformował wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Posłowie przyjęli informację Ministerstwa dotyczącą finansowych problemów Wydawnictwa Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, którego zadłużenie - jak poinformowała prezes Dobrosława Platt - wynosi ponad 4 mln zł.

"Wydawnictwo Ossolineum nie jest zagrożone upadłością. Trwa jednak jego restrukturyzacja, która rozpoczęła się w lipcu 2008 r. W tym roku za pośrednictwem Fundacji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dotychczasowa suma pomocy ze strony ministerstwa kultury wynosi milion złotych" - powiedział PAP Merta.

W lipcu 2007 r. Wydawnictwo Ossolineum, które od 1953 r. należało do Polskiej Akademii Nauk, zostało skomercjalizowane i przekazane Fundacji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Jak tłumaczył Merta, źródłem obecnych trudności finansowych wydawnictwa jest odziedziczenie przez nie długów po poprzednim państwowym właścicielu.

"W ubiegłym roku, w okresie przekształcania wydawnictwa, przynosiło ono poważne straty, których głównym źródłem była m.in. drukarnia i sieć księgarń. W wyniku podjętych działań naprawczych udało się sprzedać drukarnię, a także korzystnie zmienić relację między wydawnictwem a księgarniami w ten sposób, że przeszły one na własny rozrachunek" - tłumaczył Merta.

W jego ocenie, istnieje duża szansa, że w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat, m.in. dzięki dalszej pomocy Ministerstwa, a także poprzez włączenie się w proces restrukturyzacji innych wydawnictw, "Ossolineum uda się wyprowadzić na spokojne wody". "Mamy nadzieję, że poza programem naprawczym uda się także sfinalizować rozmowy toczone przez fundację z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi, które doprowadziłyby nie do przejęcia wydawnictwa Ossolineum, ale do takiej formy współpracy, która poprawiłaby jego kondycję finansową" - mówił Merta.

Jednocześnie podkreślił, że pomoc ze strony państwa dla wydawnictwa Ossolineum musi być ograniczona prawnie, ponieważ wydawnictwo jest podmiotem komercyjnym, któremu z budżetu państwa nie można udzielać bezpośredniego wsparcia finansowego. Pieniądze na działalność wydawnictwa mogą pochodzić jedynie ze środków wypracowanych przez Fundację.

"W ten sposób został przekazany milion złotych. To oczywiście jest mało w stosunku do tego zadłużenia, które ciąży na wydawnictwie, niemniej jednak tworzy przestrzeń manewru - można negocjować z dłużnikami czy spłacić te najbardziej bolesne zadłużenia" - dodał.

W rozmowie z PAP dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Adolf Juzwenko powiedział, że sytuację finansową Ossolineum uzdrowiłaby suma 3 mln zł. "W pewnym stopniu oczekujemy publicznej pomocy finansowej, ponieważ w 2007 roku skarb państwa przekazał nam tę spółkę w fatalnej sytuacji finansowej" - zaznaczył Juzwenko.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich powstał w 1817 r. i jest jedną z najstarszych i największych bibliotek w Polsce. Jest m.in. właścicielem najstarszej polskiej serii wydawniczej "Biblioteka Narodowa", w której wychodzą klasyki literatury polskiej i światowej.

W zbiorach Zakładu znajduje się ok. dwóch milionów m.in. książek, publikacji naukowych, czasopism, a także rękopisów m.in. "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, utwory Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, "Zemsta" Aleksandra Fredry, "Trylogia" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a także dzieła Stefana Żeromskiego, Marii Konopnickiej i Władysława Reymonta. (PAP)

nno/ ls/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)