Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceminister nauki: liczba chińskich studentów w Polsce stale wzrasta

0
Podziel się:

W Polsce studiuje już prawie tysiąc studentów z Chin, ale ich liczba
wzrasta z roku na rok. To pokazuje, że oferta naszych uczelni jest dla nich atrakcyjna -
powiedziała w poniedziałek wiceminister nauki dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz.

W Polsce studiuje już prawie tysiąc studentów z Chin, ale ich liczba wzrasta z roku na rok. To pokazuje, że oferta naszych uczelni jest dla nich atrakcyjna - powiedziała w poniedziałek wiceminister nauki dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz.

Wiceminister wzięła udział w II Polsko-Chińskim Forum Akademickim, które w poniedziałek odbywa się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W spotkaniu biorą udział rektorzy 30 chińskich uczelni.

"Obok wspólnej pracy naukowej, wymiana studencka jest kluczowym elementem naszej współpracy. Polska dysponuje bardzo dobrze przygotowaną i nowoczesną kadrą naukową oraz dydaktyczną. Oferta naszych uczelni - zwłaszcza angielskojęzyczna - jest z roku na rok coraz ciekawsza, obejmuje studia wszystkich stopni" - powiedziała wiceminister nauki.

Mateusz Gaczyński z Departamentu Strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformował, że obecnie w Polsce studiuje 24 tysiące zagranicznych studentów.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Lipińska-Nałęcz, studentów z Chin jest w Polsce coraz więcej. "Dane statystyczne wykazują, że jest ich już prawie tysiąc, ale ich liczba przyrasta z roku na rok" - powiedziała.

Zaznaczyła, że dyplomy, które w Polsce mogą uzyskać studenci zagraniczni cieszą się uznaniem w całej Europie. "To jest już dyplom Unii Europejskiej, czyli przepustka w świat" - przyznała. Poza tym - jak zauważyła - studia w Polsce są znacznie tańsze, nawet dla tych, którzy za nie płacą, niż np. w Stanach Zjednoczonych.

"W studentach z Chin możemy szukać uzupełnienia dla naszego niżu demograficznego. Zależy mi na studentach chińskich, bo oni są bardzo pilni. Być może tchną dobrego ducha w naszą młodzież" - powiedziała PAP Lipińska-Nałęcz.

Zaprezentowanie oferty polskich uczelni w Państwie Środka, ułatwia konsorcjum im. Michała Boyma, które powstało w 2009 roku. "Wspólnie prezentujemy ofertę złożoną z najciekawszych kierunków realizowanych w języku angielskim. Chcemy popularyzować polską markę akademicką w Chinach" - powiedział rektor Politechniki Łódzkiej prof. Stanisław Bielecki.

Jak przypomniała wiceminister nauki, w ubiegłym roku chiński rząd zadeklarował przyznanie 5 tysięcy stypendiów dla osób z Europy Środkowej, które chciałyby studiować w Chinach. "Chcielibyśmy, by z tych 5 tysięcy przyznanych stypendiów, połowa przypadła Polsce" - zapowiedział w poniedziałek ambasador Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) w Polsce Sun Yuxi.

"W Chinach uczy się już około 500 tysięcy studentów zagranicznych. Będziemy utrzymywali ten kierunek, by Chiny stały się głównym kierunkiem przyjazdu studentów w Azji"- podkreślił Xu Yongji z chińskiego Ministerstwa Edukacji.

Spotkanie w Warszawie jest kontynuacją I Polsko-Chińskiego Forum Rektorów Szkół Wyższych, które odbyło się w grudniu w Pekinie, przy okazji oficjalnej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach. Przyjazd delegacji chińskiej jest efektem porozumienia o utworzeniu Polish-Chinese Academic Bridge. Projekt ten ma sprzyjać współpracy naukowej i wymianie studentów pomiędzy uczelniami z obu państw. (PAP)

ekr/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)