Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wicepremier Pawlak liczy na porozumienie w kwestii wieku emerytalnego

0
Podziel się:

Wicepremier Waldemar Pawlak ma nadzieję na uzyskanie przez koalicję rządową
porozumienia w kwestii wieku emerytalnego. Zaznaczył również, że koalicja potrzebuje szczerej i
otwartej rozmowy.

Wicepremier Waldemar Pawlak ma nadzieję na uzyskanie przez koalicję rządową porozumienia w kwestii wieku emerytalnego. Zaznaczył również, że koalicja potrzebuje szczerej i otwartej rozmowy.

"Widzieliśmy, że jest otwartość i jest dyskusja w wielu dziedzinach. I na pewno w kwestii wieku emerytalnego jest potrzebna otwarta, szczera rozmowa i dojdziemy do pozytywnych, dobrych rozwiązań" - powiedział Pawlak.

Wicepremier zaznaczył również, że ubiegłotygodniowa deklaracja premiera, że jest gotowy na dialog i na dyskusję, oznacza nastawienie na bardziej pozytywne i lepsze rozwiązania.

Rząd pracuje nad projektem ustawy wydłużającej wiek emerytalny. W sejmowym expose premier Donald Tusk zapowiedział stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Proces ten ma się rozpocząć od 2013 roku. Zgodnie z tą koncepcją, co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. Oznacza to, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, natomiast w przypadku kobiet w roku 2040.

PSL zaproponowało, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Po urodzeniu każdego kolejnego dziecka termin tego przejścia byłby przyspieszany o trzy lata. Koszty przechodzenia przez matki na wcześniejszą emeryturę zostałyby sfinansowane ze składek ich dzieci.

Premier Donald Tusk zapowiedział jednak, że projektowane przepisy nie będą zawierały rozwiązań proponowanych przez PSL.

W środę prezydent Bronisław Komorowski wysłuchał stanowisk klubów parlamentarnych w sprawie reformy emerytalnej. Na podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia nie godzą się PiS, SLD i SP. Domagają się referendum w tej sprawie. SLD zbiera podpisy pod własnym wnioskiem o referendum, PiS i SP popierają podobną inicjatywę Solidarności. (PAP)

mpu/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)