Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wicepremier Ukrainy: jesteśmy gotowi wprowadzić reformy

0
Podziel się:

Ukraina jest gotowa wprowadzić reformy i będą one miały na celu zbliżenie z
Europą - zapewnił we wtorek wicepremier Wołodymyr Semynożenko na otwarciu w Kijowie IV Forum
Europa-Ukraina.

Ukraina jest gotowa wprowadzić reformy i będą one miały na celu zbliżenie z Europą - zapewnił we wtorek wicepremier Wołodymyr Semynożenko na otwarciu w Kijowie IV Forum Europa-Ukraina.

"Kurs na zbliżenie z Europą jest niezmiennym wyborem Ukrainy jako państwa i narodu" - powiedział wicepremier i podkreślił, że reformy idą "europejską drogą".

Semynożenko odczytał list premiera Mykoły Azarowa, który zapewnił, że Ukraina jest gotowa do rozszerzenia współpracy z UE i do podpisania umowy o stowarzyszeniu, która uwzględni utworzenie strefy wolnego handlu i wprowadzenie ruchu bezwizowego. Rząd w Kijowie jest gotów wprowadzać reformy - zapewnił.

Mówiąc o reformach Semynożenko oznajmił, że "jedynym wariantem dla nas, byśmy mieli bilet do cywilizowanego europejskiego świata" jest unowocześnianie kraju, i że Ukrainę łączą z UE "strategiczne stosunki". Ocenił, że ukraińskie interesy narodowe są zbieżne z tymi, które ma obecnie wspólnota europejska.

"Pierwszy najważniejszy krok robimy dzisiaj" - powiedział, wskazując na przyjęcie budżetu na 2010 rok i inne podejmowane działania "ważne dla politycznej stabilizacji Ukrainy".

Oznajmił również, że prezydent Wiktor Janukowycz w ciągu pierwszych 50 dni rządów dowiódł, że jest "największym proeuropejskim politykiem w historii Ukrainy".

W forum w Kijowie uczestniczą politycy, politolodzy, przedstawiciele biznesu z Ukrainy, UE i Europy Środkowej, w tym Polski. W poniedziałek wieczorem odbyła się prezentacja raportu "Ukraina 2009 - raport z transformacji" z udziałem panelistów z Ukrainy, Niemiec i Polski.

Podkreślali oni, że Ukraina zyskała po wyborach prezydenckich w styczniu prezydenta i rząd z tego samego ugrupowania - Partii Regionów, co zwiększa efektywność rządzenia.

Jak zauważył niemiecki politolog z King's College, prof. Friedbert Pflueger, z punktu widzenia Unii Europejskiej panuje pozytywne wrażenie, że Ukraina znów podejmuje decyzje i idzie do przodu. Nie jest jednak jasne, w jakim kierunku się porusza - dodał, wskazując na porozumienie zawarte z Rosją o przedłużeniu stacjonowania na Krymie Floty Czarnomorskiej oraz bardzo częste w ostatnim czasie spotkania między prezydentami i premierami Ukrainy i Rosji. Ocenił, że w Europie nie oczekiwano porozumienia o flocie i że dowodzi ono wyraźnych kroków Rosji w kierunku odzyskania pozycji na Ukrainie.

We wtorek rano parlament Ukrainy ratyfikował porozumienie o przedłużeniu stacjonowania floty, mimo prób przeszkodzenia ratyfikacji podjętych przez opozycję. Zgodnie z umową zamiast do 2017 roku rosyjska Flota Czarnomorska będzie mogła pozostać na terytorium Ukrainy nawet o 30 lat dłużej. W zamian za to Ukraina dostała 30-procentową zniżkę na kupowany w Rosji gaz.

Anna Wróbel (PAP)

awl/ mmp/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)