Notowania

wiadomości
03.09.2013 14:14

Wiceszef Kancelarii Sejmu: w październiku wybór firmy, która zbuduje system bezpieczeństwa

W październiku wybrana zostanie firma, która zbuduje system bezpieczeństwa dla kompleksu budynków parlamentarnych i wówczas ujawnione zostanie, ile to będzie kosztować - zapowiedział wiceszef Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn. Rozmowy są prowadzone z czterema firmami.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W październiku wybrana zostanie firma, która zbuduje system bezpieczeństwa dla kompleksu budynków parlamentarnych i wówczas ujawnione zostanie, ile to będzie kosztować - zapowiedział wiceszef Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn. Rozmowy są prowadzone z czterema firmami. *

"Orientacyjnie przypuszczamy, ile ten system może kosztować. Jeśli będą to zbyt duże pieniądze, wtedy będziemy się zastanawiać, co dalej robić" - podkreślił Węgrzyn we wtorkowej rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Jak poinformował, rozmowy są prowadzone z czterema firmami. "Podczas posiedzenia komisji regulaminowej i spraw poselskich, na którym opiniowany był projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2014 rok, wymieniliśmy kwotę 5 mln złotych. Są też zabezpieczone środki w Kancelarii Senatu, bo będzie to dzieło wspólne" - powiedział wiceszef sejmowej kancelarii.

Firmy mają teraz czas na odpowiedzieć na specyfikację. "Jeśli będą to odpowiednie pieniądze, będziemy prowadzili dalsze rozmowy tylko z jedną firmą. To wszystko dzieje się poza ustawą o zamówieniach publicznych. Ustawa zezwala na taki specjalny tryb wyłaniania oferentów, jeśli chodzi o interes bezpieczeństwa państwa i porządek publiczny i z tego trybu korzystamy" - zaznaczył Węgrzyn.

Dodał, że chodzi o to, by w nowym, zintegrowanym systemie były nowoczesne kamery, bo funkcjonujące obecnie mają już po 10-15 lat. "Ma to być system zbliżony do systemów, które są na lotniskach. Są to systemy, które produkuje się na indywidualne zapotrzebowanie danego kontrahenta" - zaznaczył Węgrzyn. Podkreślił, że "nowy system bardzo szybko ma dawać odpowiedź na to, jakie zagrożenie w danej chwili wystąpiło na terenie Sejmu, kto w nim brał udział i gdzie powinna być odpowiednia reakcja".

Węgrzyn powiedział, że do przebudowy systemu bezpieczeństwa Kancelarię Sejmu skłoniły m.in. wydarzenia związane z Brunonem K., który został zatrzymany w listopadzie ub. roku i któremu postawiono zarzut przygotowywania zamachu bombowego w budynku Sejmu na konstytucyjne organy RP (m.in. na prezydenta, premiera i rząd). "A po drugie obecny system w Sejmie jest przestarzały" - dodał.

Poinformował, że sprawa była trzykrotnie omawiana na posiedzeniu Konwentu Seniorów, a ostateczną decyzję podjęło Prezydium Sejmu na posiedzeniu pod koniec lipca. "Nie było też zastrzeżeń, kiedy rozmawialiśmy na ten temat z przedstawicielami klubów parlamentarnych w Konwencie Seniorów. Wszyscy zgodnie powiedzieli +nie+ dla płotu przed Sejmem, a +tak+ dla zabezpieczeń elektronicznych" - powiedział Węgrzyn.

O przygotowaniach do stworzenia nowego systemu bezpieczeństwa w budynkach parlamentarnych napisał we wtorek dziennik "Rzeczpospolita". (PAP)

ajg/ mok/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz