Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceszef MSZ: 23 stycznia rozstrzygnięcie konkursu ws. dofinansowania Polonii

0
Podziel się:

Wiceszef MSZ Janusz Cisek poinformował we wtorek, że 23 stycznia ma zostać
rozstrzygnięty konkurs na dofinansowanie w 2013 r. projektów wsparcia dla Polonii. Tym razem
konkurs specjalnie rozpisano wcześniej, by ewentualni beneficjenci otrzymali pieniądze jak
najszybciej.

Wiceszef MSZ Janusz Cisek poinformował we wtorek, że 23 stycznia ma zostać rozstrzygnięty konkurs na dofinansowanie w 2013 r. projektów wsparcia dla Polonii. Tym razem konkurs specjalnie rozpisano wcześniej, by ewentualni beneficjenci otrzymali pieniądze jak najszybciej.

Realizacji programu współpracy MSZ z Polonią i Polakami za granicą poświęcone było wtorkowe posiedzenie połączonych senackich komisji: spraw zagranicznych oraz spraw emigracji łączności z Polakami za granicą.

Cisek przypomniał, że w tym roku - decyzją Sejmu - środki przeznaczone na wsparcie Polonii, którymi od 1990 roku dysponował Senat zostały przekazane Ministerstwu Spraw zagranicznych. Zwrócił ponadto uwagę, że tegoroczną ustawę budżetową, która zatwierdziła zmianę, przegłosowano późno, bo dopiero w marcu 2012 roku. Dlatego też resort spraw zagranicznych dopiero w maju rozstrzygnął konkurs na dofinansowanie projektów pomocy dla Polonii.

Teraz jednak, mimo że nad projektem ustawy budżetowej wciąż toczą się prace w Sejmie, MSZ postanowiło przyspieszyć procedurę konkursową dotyczącą przyznania środków na 2013 rok. Konkurs został rozpisany w październiku. 12 listopada zakończono rekrutacje wniosków; do końca tego miesiąca jest czas na uzupełnienie ewentualnych błędów formalnych.

Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić 23 stycznia 2013 roku. "I gdy - oby jak najwcześniej - zostanie przegłosowana ustawa budżetowa - odpowiednia ilość środków zostanie przyporządkowana poszczególnym projektom" - zaznaczył Cisek.

Na konkurs wpłynęło 437 wniosków, które - podobnie jak to miało miejsce w przypadku konkursu majowego - przeanalizuje i oceni specjalna komisja MSZ. "Generalnym założeniem tej nowej polityki jest zrealizowanie pewnych zadań wynikających z interesów naszej polityki zagranicznej, innymi słowy dofinansowanie tych projektów, które dobrze rokują realizacji ogólnych zadań naszego resortu. Do tych zadań zaliczamy także i współpracę gospodarczą, a nawet zachęcanie do powrotów do kraju" - powiedział Cisek.

Wiceminister przypomniał też, że na rozstrzygnięty w maju konkurs wpłynęło ponad 200 wniosków, a dofinansowanie otrzymały przede wszystkim trzy główne organizacje zajmujące się współpracą z Polonią: Wspólnota Polska, Fundacja "Semper Polonia" i Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie. "Te trzy podmioty zgarnęły sumę 82 proc. dofinansowania" - podkreślił wiceszef MSZ.

Jak dodał, priorytetowe przedsięwzięcia to edukacja - utrzymanie języka polskiego i kultury; ochrona praw mniejszości; ochrona dziedzictwa oraz opieka nad miejscami pamięci.

Prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Olga Iwaniak zaproponowała zorganizowanie spotkania między MSZ a organizacjami współpracującymi z Polonią. "Ale nie na zasadzie informacji przed rozpisaniem kolejnego konkursu, tylko po to, żeby obie strony, czyli organizacje pozarządowe i dysponent środków publicznych mogły zapoznać się z wzajemnymi oczekiwaniami i specyfiką tej materii oraz sposobami rozliczeń. Myślę, że to uprościłoby w znaczny sposób komunikację między tymi dwiema stronami" - oceniła Iwaniak.

Szef senackiej komisji spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz (niezal.) opowiedział się z kolei za tym, by na wiosnę przyszłego roku odbyła się w Senacie debata plenarna, podczas której podsumowano by i oceniono, jak funkcjonuje nowy system dofinansowania dla Polonii. (PAP)

mkr/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)