Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceszef MSZ spotkał się m.in. z przedstawicielami środowisk żydowskich

0
Podziel się:

W związku z rozpoczynającymi się obchodami 70. rocznicy powstania w getcie
warszawskim wiceszef MSZ Jerzy Pomianowski spotkał się w czwartek z przedstawicielami środowisk
żydowskich oraz osobami zajmującymi się badaniami nad Holokaustem i upamiętnianiem jego ofiar.

W związku z rozpoczynającymi się obchodami 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim wiceszef MSZ Jerzy Pomianowski spotkał się w czwartek z przedstawicielami środowisk żydowskich oraz osobami zajmującymi się badaniami nad Holokaustem i upamiętnianiem jego ofiar.

Wiceminister Pomianowski - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ - wziął także udział w uroczystości przy Pomniku Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego.

Uczestniczyli w niej również: jeden z ostatnich żyjących uczestników powstania w getcie warszawskim Kazik Ratajzer (Simcha Rotem) - organizator ewakuacji kanałami ostatniej grupy bojowników z getta oraz delegacje: izraelska, francuska oraz amerykańska z ambasadorem Stephenem Mullem i specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu ds. Holokaustu, ambasadorem Douglasem Davidsonem.

W związku z obchodami 70. rocznicy - poinformował resort - wiceszef MSZ spotkał się ponadto "z członkami Grupy Pamięci ds. Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance, IHRA), której Polska jest członkiem-założycielem; IHRA gromadzi przedstawicieli rządów i organizacji pozarządowych zajmujących się upamiętnianiem Holokaustu oraz badaniami nad nim".

"W trakcie spotkania wiceminister Pomianowski podkreślił, że Polska kładzie nacisk na konieczność wspierania przez IHRA małych projektów, często realizowanych przez szkoły lub niewielkie organizacje pozarządowe. Przypomniał także, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których zaprzeczenie zbrodni Holokaustu jest karane z mocy prawa" - poinformowało MSZ.

Wiceminister spraw zagranicznych rozmawiał także "z delegacją głównej organizacji diaspory żydowskiej we Francji - Rady Przedstawicielskiej Instytucji Żydowskich (Conseil Repr,sentatif des Institutions juives de France), na której czele stoi pochodzący z rodziny polsko-żydowskiej Richard Prasquier"

Pomianowski "zapewnił, że Polski rząd zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym, aktywnie angażuje się w walkę z antysemityzmem oraz innymi przejawami ksenofobii".

Rozmowa - poinformowało ministerstwo - dotyczyła edukacji w zakresie historii Żydów w Polsce, w tym Holokaustu, oraz projektów współpracy pomiędzy szkołami i naukowcami. Wiceszef MSZ zaznaczył, że "historia Holokaustu jest elementem podstawy programowej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych", a "każdego roku około 100 000 uczniów polskich szkół odwiedza obóz koncentracyjny lub zagłady". Na spotkaniu była również mowa o francuskiej koncepcji zainstalowania nowej wystawy w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do ostatecznego etapu likwidacji getta rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią. Według raportów Stroopa od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. z nich zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tys. Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka. (PAP)

mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)