Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceszef MSZ z dwudniową wizytą w Iranie

0
Podziel się:

Wiceminister SZ Bogusław Winid od poniedziałku przebywa z wizytą w Iranie,
gdzie spotkał się już m.in. z szefem irańskiego MSZ Mohammadem Dżawadem Zarifem. Chcemy wznowić
zawieszone w 2010 r. polsko-irańskie konsultacje polityczne - powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin
Wojciechowski.

Wiceminister SZ Bogusław Winid od poniedziałku przebywa z wizytą w Iranie, gdzie spotkał się już m.in. z szefem irańskiego MSZ Mohammadem Dżawadem Zarifem. Chcemy wznowić zawieszone w 2010 r. polsko-irańskie konsultacje polityczne - powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Drugiego dnia wizyty, we wtorek, zaplanowano spotkania m.in. z wiceszefem Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz przewodniczącym parlamentarnej komisji do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa. Odbędzie się także seria spotkań o charakterze biznesowym. Wiceszef MSZ złoży też wieniec na polskim cmentarzu Dulab w Tehereanie. Gospodarzem wizyty ze strony irańskiej jest wiceminister SZ Iranu Madżid Tacht Rawanczi.

Jak powiedział Wojciechowski, celem tej wizyty jest powrót do regularnych konsultacji politycznych na szczeblu podsekretarzy stanu. Przypomniał, że Polska prowadziła taki właśnie dialog z Iranem do 2010 roku, kiedy to został on zawieszony w związku z sankcjami UE nałożonymi na Iran.

"Proces ten został odblokowany w rezultacie spotkania ministra Radosława Sikorskiego ze swoim irańskim odpowiednikiem Mohammadem Dżawadem Zarifem, do którego doszło we wrześniu podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku" - powiedział Wojciechowski.

Jak zaznaczył podczas tego spotkania obaj ministrowie wyrazili chęć przywrócenia wzajemnego dialogu politycznego. Wojciechowski podkreślił, że całkowicie odpowiada to unijnym zaleceniom stosowania dwutorowego podejścia wobec Iranu.

"Sankcje gospodarcze z jednej strony, ale bez ostracyzmu czy izolacji irańskich władz. Nie ma więc sprzeczności pomiędzy polityką unijną a chęcią państw członkowskich utrzymania dwustronnych kontaktów z Iranem" - zaznaczył rzecznik MSZ.

Polska ma nadzieję - powiedział Wojciechowski - że dialog, który rozpoczyna wizyta w Teheranie wiceministra Winida, będzie także służył obniżeniu napięć na bliskim Wschodzie i pogłębi proces budowy zaufania Zachodem i Iranem.

"Będzie to także szansa na zweryfikowanie w praktyce intencji nowych władz w Teheranie, które wraz z wyborem nowego prezydenta Hasana Rowhaniego dały początek pewnemu nowemu otwarcie wobec Zachodu" - dodał.

Jak zaznaczył, "wszystko zależy od przebiegu wizyty wiceministra Winida, ale jest niewykluczone, że w przyszłym roku będzie kontynuacja rozpoczętego dialogu i dojdzie do wizyty na wyższym szczeblu".

Poza dwustronnym dialogiem politycznym tematem rozmów wiceszefa polskiej dyplomacji w Teheranie jest także współpraca gospodarcza, kulturalna, naukowa i szkoleniowa, jak również współpracę na forum ONZ. "Będziemy też konsultować się w kwestii sytuacji w Afganistanie i Syrii. Minister Winid będzie pytał o irańską ocenę sytuacji w regionie" - dodał Wojciechowski.

Zachód od lat podejrzewa, że Iran potajemnie prowadzi prace nad bronią jądrową, Teheran zaś utrzymuje, że jego program nuklearny ma charakter cywilny. Rada Bezpieczeństwa ONZ aż w sześciu rezolucjach ostrzegła Iran przed kontynuowaniem prac nad programem atomowym; cztery z nich są obwarowane sankcjami.

16 października br. w Genewie zakończyła się druga runda rozmów między Iranem a Grupą 5+1 (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny oraz Niemcy). Strony podkreśliły wtedy, że negocjacje w sprawie irańskiego programu nuklearnego postępują w dobrym kierunku. Komentując tamtą rundę rozmów rzecznik Białego Domu Jim Carney ocenił, że propozycja złożona przez stronę irańską była "bardzo użyteczna". "Była to nowa propozycja, najpoważniejsza i najbardziej merytoryczna, jaką dotąd widzieliśmy" - oświadczył. Również i w tym przypadku nie ujawniono żadnych szczegółów.

Grupa 5+1 oraz Iran porozumiały się w natomiast w sprawie terminu kolejnego spotkania, które jest zaplanowane na 7-8 listopada w Genewie.(PAP)

mzk/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)