Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Więcej osób tonie, niż ginie w wypadkach

0
Podziel się:

Tylko w miniony weekend w całym kraju utonęły 52 osoby. 20 więcej niż zginęło na drogach.

Więcej osób tonie, niż ginie w wypadkach
(PAP/Paweł Supernak)

W ten weekend w całym kraju utonęły 52 osoby. *W sumie od początku lipca do wczoraj w całej Polsce utonęło 189 osób.*

_ - Wychodzi na to, że średnio dziennie tonie 10 osób _ - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Statystyki utonięć z ostatniego weekendu są dramatyczne. Życie straciło o 20 więcej osób niż w tym samym czasie zginęło w wypadkach samochodowych - alarmuje policja i apeluje do wypoczywających nad wodą o zdrowy rozsądek.

Niechlubny rekord padł w ostatnią niedzielę, kiedy policja odnotowała 28 utonięć. _ - Oczywiście, że możemy odpoczywać nad wodą, pływać, kąpać się - szczególnie w tak upalne dni jak mieliśmy ostatnio. W przypadku wielu osób jednak ułańska fantazja zwycięża nad zdrowym rozsądkiem _ - dodał Sokołowski.

Nadal główną przyczyną utonięć jest alkohol i korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk. - _ Jeśli decydujemy się na kąpiel lub pływanie, wybierajmy miejsca, gdzie jest ratownik. Dostosowujmy się zawsze do poleceń WOPR i policji. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu _ - zaapelował rzecznik policji.

- _ Nie pływajmy też po obfitym posiłku. Do wody wchodzimy zawsze stopniowo, tak by uniknąć szoku termicznego _ - radzi policjant i przypomina, że nie powinno się pływać w pobliżu śluz, spiętrzeń wód i w stawach hodowlanych.

Od początku kwietnia - czyli rozpoczęcia się sezonu - w całym kraju utonęło już 395 osób_ _

_ - Uważajmy na swoje dzieci. Nigdy nie pozostawiajmy ich nad wodą bez opieki; czasami kilka chwil wystarczy, by doszło do tragedii _ - zaznaczył. Przypomniał, że najmłodsi powinni kąpać się w nadmuchiwanych kołach lub rękawkach - najlepiej w odblaskowych, dobrze widocznych kolorach - i zawsze pod opieką.

Sokołowski zaapelował też, by zawsze sprawdzać wypożyczany sprzęt do pływania - m.in. łodzie, kajaki.- _ Zobaczmy czy nie ma żadnych dziur, czy nic nie przecieka, czy wiosła są sprawne, a na wyposażeniu jest wystarczająca liczba kamizelek _ - podkreślił.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)