Notowania

więcej
08.06.2010 13:38

Więcej pieniędzy z UE na budowę stadionu w Białymstoku

Na budowę stadionu miejskiego w Białymstoku będzie przeznaczonych o 30 mln zł z UE więcej, niż wcześniej planowano - zdecydował we wtorek zarząd województwa. Pieniądze te miały być wydane na budowę hali widowiskowo-sportowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na budowę stadionu miejskiego w Białymstoku będzie przeznaczonych o 30 mln zł z UE więcej, niż wcześniej planowano - zdecydował we wtorek zarząd województwa. Pieniądze te miały być wydane na budowę hali widowiskowo-sportowej.

Jak poinformował na konferencji prasowej marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, dodatkowe pieniądze na budowę stadionu będą pochodzić z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego; wcześniej zakładano, że te 30 mln zł będzie przeznaczone na budowę w Białymstoku nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej.

Oba projekty: budowa stadionu oraz hali widowiskowo-sportowej były na liście projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, służących podniesieniu atrakcyjności turystycznej regionu. Budowa stadionu już się zaczyna. Hala, która jest dopiero na etapie przygotowywania koncepcji, została we wtorek przesunięta na listę rezerwową.

Po przesunięciu pieniędzy, z UE na budowę stadionu będzie przeznaczonych łącznie 105 mln zł. Cała inwestycja będzie kosztowała 156,1 mln zł.

Marszałek województwa tłumaczył, że przesunięcie środków pozwoli szybciej wydawać unijne pieniądze w regionie, a to szansa na dodatkowe środki z rezerw krajowych. Z kolei prezydent miasta Tadeusz Truskolaski podkreślił, że dzięki zwiększeniu dofinansowania unijnego do budowy stadionu, miasto nie będzie potrzebowało kredytu i szybciej otrzyma pieniądze.

Jak powiedział we wtorek PAP dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Białymstoku Adam Popławski, wykonawca stadionu wszedł już na plac budowy; roboty mają się zacząć w przyszłym tygodniu.

Stadion w Białymstoku ma powstać w ciągu dwóch lat. Będzie go budować polsko-francuskie konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex S.A. i Eiffage Construction. Obiekt ma pomieścić 22,5 tys. widzów i być przede wszystkim przeznaczony do rozgrywek piłkarskich. Ma mieć tzw. III kategorię UEFA, czyli będą mogły odbywać się na nim mecze pod egidą UEFA, z wyjątkiem pucharowych finałów. Całe trybuny będą zadaszone. Powstaną też sale konferencyjne, powierzchnie komercyjne, boiska treningowe.

Truskolaski zapowiedział, że hala widowiskowo-sportowa w Białymstoku i tak powstanie, ale z funduszy miejskich. Jego zdaniem, jeśli będzie w przyszłości możliwe dofinansowanie z UE, to miasto będzie się o nie starać.

Prezydent dodał, że być może jeszcze w czerwcu będzie gotowa koncepcja hali. Trwają nad nią dyskusje, autor koncepcji odpowiada na zgłaszane uwagi. Hala ma mieć 5-6 tys. miejsc i ma kosztować około 60 mln zł. Na razie w regionie nie ma takiego obiektu, dlatego - jak mówi prezydent - jest bardzo potrzebny. Truskolaski liczy, że hala zostanie oddana do użytku w 2013 roku.

Na lata 2007-2013 z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwo podlaskie ma 636 mln euro. Stadion miejski w Białymstoku jest obecnie największą inwestycją realizowaną z tego programu.(PAP)

kow/ rof/ pad/ jra/

Tagi: więcej, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz