Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej pracowników w konsulatach obsługujących ruch z Kaliningradem

0
Podziel się:

W związku z planowanym wejściem w życie przepisów o małym ruchu granicznym
zarówno konsulat RP w Kaliningradzie, jak i konsulat Federacji Rosyjskiej w Gdańsku zwiększą
zatrudnienie pracowników do obsługi podróżnych - podali w czwartek przedstawiciele tych placówek.

*W związku z planowanym wejściem w życie przepisów o małym ruchu granicznym zarówno konsulat RP w Kaliningradzie, jak i konsulat Federacji Rosyjskiej w Gdańsku zwiększą zatrudnienie pracowników do obsługi podróżnych - podali w czwartek przedstawiciele tych placówek. *

Podczas konferencji w Kętrzynie (Warmińsko-Mazurskie) dotyczącej małego ruchu granicznego konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Siergiej Puczkow powiedział, że "strona rosyjska dąży do tego, by turyści podróżowali w myśl nowych przepisów w sezonie letnim".

Umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza, Warmii i Mazur podpisali w grudniu w Moskwie szefowie MSZ Polski i Rosji Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow. Sejm musi przyjąć ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację umowy przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W środę sejmowe komisje: spraw zagranicznych oraz administracji i spraw wewnętrznych opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem ustawy w sprawie ratyfikacji umowy o małym ruchu granicznym z Kaliningradem.

Puczkow podał, że w związku z wejściem w życie ułatwień w podróżowaniu konsulat generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku zyska dodatkowych sześciu pracowników. Planowane jest także uruchomienie w Gdańsku Centrum Wizowego. Jak dodał, czas oczekiwania na zezwolenie, które zastąpi dotychczasową wizę, nie powinien być dłuższy niż 10 dni.

Konsul podkreślił, że umowa o małym ruchu granicznym między częścią województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego oraz obwodem kaliningradzkim jest "pilotażowym projektem w stosunkach Rosji z Unią Europejską".

"Wspólna granica powinna nas jednoczyć i stwarzać szanse rozwoju kontaktów ludzkich, kulturalnych, sportowych, gospodarczych i turystycznych" - dodał.

Polska strona także zwiększy zatrudnienie pracowników w konsulacie generalnym w Kaliningradzie. Jak powiedział naczelnik wydziału ruchu osobowego polskiego konsulatu Janusz Jabłoński, obsługą podróżnych w ruchu bezwizowym zajmie się dodatkowo dwunastu pracowników, a konsulat będzie pracował na dwie zmiany.

"Jeśli założymy, że przepisy wejdą w życie od 1 lipca, to strona polska wyda w tym roku 30 tys. zezwoleń, natomiast w przyszłym roku takich zezwoleń wyda 60 tys." - opowiedział Jabłoński.

Naczelnik wydziału wschodniego w departamencie konsularnym w MSZ Stanisław Łukasik powiedział, że najważniejszym ułatwieniem dla podróżnych przy składaniu wniosku o zezwolenie jest deklaratywne uzasadnienie wyjazdu. "Nie potrzeba, jak w przypadku starania się o wizę, załączać do dokumentów zaproszeń, oświadczeń czy potwierdzeń"- wyjaśnił.

Dodał, że strona polska chce uruchomić w obwodzie kaliningradzkim jeszcze dwa punkty przyjmowania wniosków na zezwolenia. Zaznaczył, iż czynione są także starania, by Rosjanie otworzyli dla podróżnych z Polski dodatkowy punkt konsularny w Olsztynie.

Zezwolenie na przekroczenie granicy będzie uprawniało do wielokrotnego wjazdu, wyjazdu oraz przebywania w strefie przygranicznej obu państw. Z opłaty, która wynosi 20 euro, zostaną zwolnione osoby do 16. roku życia, te, które przekroczyły 65. rok życia oraz inwalidzi wraz z osobami towarzyszącymi.

Zezwolenia nie otrzymają mieszkańcy rosyjskiej strefy przygranicznej, którzy w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) posiadają wpis o odmowie wjazdu oraz osoby stwarzające zagrożenie dla porządku publicznego, czy bezpieczeństwa wewnętrznego.

Po stronie polskiej umowa obejmuje część województwa pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Natomiast po stronie rosyjskiej strefą przygraniczną będzie cały obwód kaliningradzki.(PAP)

ali/ mok/ eaw/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)