Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej wody w lasach - mniejsze ryzyko powodzi

0
Podziel się:

Im więcej wody pozostanie w lasach - w glebie, mokradłach lub małych
zbiornikach wodnych - tym mniejsze będzie ryzyko powodzi - przekonywali w środę uczestnicy
spotkania poświęconego małej retencji wodnej na terenach leśnych.

Im więcej wody pozostanie w lasach - w glebie, mokradłach lub małych zbiornikach wodnych - tym mniejsze będzie ryzyko powodzi - przekonywali w środę uczestnicy spotkania poświęconego małej retencji wodnej na terenach leśnych.

Do 2014 roku w polskich lasach powstanie 3,3 tys. małych obiektów zatrzymujących wodę w lasach - progów, podpiętrzeń, zastawek w strumieniach leśnych. Inwestycje mają wynieść 195 mln zł; 85 proc. kosztów będzie pochodzić z unijnego Funduszu Spójności.

W środę Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Marian Pigan i wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Władysław Majka podpisali umowę w sprawie finansowania projektu. Obiekty tzw. małej retencji powstaną w 179 nadleśnictwach w całej Polsce. Podpisana w środę umowa nie dotyczy retencji w lasach górskich. Pigan podał, że Lasy Państwowe przygotowują również taki projekt.

"Małe, nieingerujące w środowisko urządzenia, pozwolą zatrzymać wodę, by nie spływała i nie stwarzała zagrożenia powodziowego w dolnych odcinkach rzek. Oprócz poprawy środowiska i poprawy nawodnienia lasów, otrzymujemy tanim kosztem i bardzo szybko poprawę ochrony przeciwpowodziowej w kraju. To dobra informacja w obecnej, trudnej sytuacji" - powiedział Pigan.

Lasy Państwowe chcą wykorzystać budowane przed laty urządzenia melioracyjne, które odwadniały teren do zatrzymania wody w lasach. W ramach programu będą budowały zbiorniki małej retencji wodnej przy wykorzystaniu naturalnych materiałów, bez dużej ingerencji w środowisko.

Projekt ma pozwolić też na spowolnienie spływania wody w dół cieków. Leśnicy chcą na nich założyć progi podpiętrzające, bystrotoki, które również spowalniają spływ wód. Leśnicy chcą też przywrócić do naturalnego stanu mokradła w lasach, m.in. przez zahamowanie odpływu wód powierzchniowych.

Wśród obiektów, które powstaną w lasach będą m.in. wykonywane tanim kosztem podpiętrzenia istniejących strumieni czy mniejszych cieków. Do stworzenia takiego progu wystarczą kłody drewna, kamienie, po których woda - po wypełnieniu podpiętrzenia - będzie spływała w dół.

Dyrektor Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych Lasów Państwowych Anna Wilińska poinformowała, że po wykonaniu projektu woda będzie zatrzymywana na powierzchni 30 tys. ha.

Leśnicy szacują, że w obiektach małej retencji zostanie w zmagazynowanych ok. 31 mln m sześc. wody. Dodatkowe 60 mln m sześc. zostanie zatrzymane w glebie wokół podpiętrzeń.

Oprócz przeciwdziałania powodziom, projekt pozwoli też na utrzymanie wody w lasach w czasie suszy - wtedy małe zbiorniki, nie pozwalając spływać wodzie, zachowają wilgoć w lasach.

W Polsce jest 9 mln ha lasów - ponad 28 proc. powierzchni kraju. Lasy Państwowe zarządzają ok. 7.5 mln ha lasów należących do Skarbu Państwa.(PAP)

ago/ drag/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)