Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wieczorne spotkanie Księżyca ze Spiką i Saturnem

0
Podziel się

Dzisiaj wieczorem, zanim na dobre rozpocznie się spektakl związany z
Perseidami, będzie można podziwiać spotkanie Księżyca, Saturna i Spiki - poinformował PAP dr hab.
Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

bEqaZipx

Dzisiaj wieczorem, zanim na dobre rozpocznie się spektakl związany z Perseidami, będzie można podziwiać spotkanie Księżyca, Saturna i Spiki - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

12 sierpnia w godzinach wieczornych Księżyc, będący dwa dni przed pierwszą kwadrą znajdzie się pomiędzy Spiką i Saturnem.

Spica to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Panny i jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie - jej jasność wynosi 1.1 magnitudo.

bEqaZipz

Saturn to dla odmiany jedna z najjaśniejszych planet. Sezon na jego obserwacje właśnie się kończy, lecz blask planety wciąż jest spory i wynosi 0.7 magnitudo.

Na obserwacje tej ciekawej koniunkcji najlepiej wyjść około godziny 21:00-21:15, czyli godzinę po zachodzie Słońca. Cała trójka ciał będzie świeciła nisko nad południowo-zachodnim horyzontem; najwyżej Saturn - około 10 stopni, a najniżej Spica, bo tylko niespełna 5 stopni.

To już ostatnie spotkanie tych trzech ciał w tym sezonie. Za miesiąc Saturn i Spica znajdą się na sferze niebieskiej na tyle blisko Słońca, że ich obserwacje nie będą możliwe. (PAP)

aol/ tot/

bEqaZiqa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)