Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiedzą gdzie jest Kaddafi, ale nie mogą atakować

0
Podziel się:

Obalony libijski dyktator przebywa prawdopodobnie w mieście Bani Walid, około 150 km na południowy wschód od Trypolisu - poinformował jeden z najważniejszych powstańczych dowódców.

Wiedzą gdzie jest Kaddafi, ale nie mogą atakować
(ec.europa.eu)

Obalony libijski dyktator przebywa prawdopodobnie w mieście Bani Walid, około 150 km na południowy wschód od Trypolisu - poinformował jeden z najważniejszych powstańczych dowódców.

Koordynator operacji wojskowych w Trypolisie Abdel Madżid Mlegta powiedział agencji Reutera, że według _ zaufanego informatora _ Kaddafi udał się do Bani Walid z synem Saifem al-Islamem i szefem wywiadu Abdullahem al-Senussim. Miało to nastąpić trzy dni po upadku Trypolisu, który powstańcy zajęli na początku ubiegłego tygodnia.

Mlegta dodał, że powstańcy kontaktowali się z władzami Bani Walid, aby te aresztowały Kaddafiego i przekazały tymczasowym władzom. Do tej pory nie doczekali się jednak odpowiedzi. _ - Oceniamy nasze położenie _ - wskazał dowódca powstańców.

Dodał, że w Bani Walid z Kaddafim przebywa jego koordynator do spraw plemion. Bani Walid jest bastionem największego libijskiego plemienia - Warfalla, którego wielu członków poparło powstańców w walce z Kaddafim. Z tego powodu operacja militarna w tym mieście jest _ wykluczona _ - tłumaczył Mlegta.

_ - Nie możemy zaatakować tego plemienia, ponieważ wielu naszych towarzyszy w Bengazi i Zintanie wywodzi się z Bani Walid _ - mówił.

Przedstawiciele Narodowej Rady Libijskiej ogłaszali na początku tego tygodnia, że powstańcy znajdują się około 30 km od Bani Walid. Rebelianci dali zwolennikom czas do soboty na złożenie broni, m.in. w Syrcie, rodzinnym mieście dyktatora.

Wraz z prowadzeniem akcji zbrojnej przeciwko Libii rząd brytyjski uruchomił własną tajną komórkę z zadaniem blokowania sprzedaży ropy naftowej przez reżim Muammara Kadafiego oraz ułatwiania powstańcom dostępu do produktów naftowych z zagranicy.

Komórkę utworzył minister stanu ds. pomocy zagranicznej Alan Duncan. Jeszcze w kwietniu na wczesnym etapie zaangażowania NATO w Libii Duncan przekonał premiera Davida Camerona, że Kadafi pokona powstańców, jeśli zachowa kontrolę nad handlem ropą.

Sześcioosobowa komórka powstała, gdy stało się jasne, że same ataki lotnicze NATO nie są w stanie doprowadzić do upadku reżimu. Gromadziła ona i analizowała informacje wywiadowcze na temat libijskiego przemysłu naftowego, pomagając w ten sposób w kontrolowaniu przepływu ropy oraz produktów naftowych z Libii i do Libii.

Na czele komórki początkowo stał wojskowy w randze admirała, a następnie wyższej rangi przedstawiciel rządu. Obaj uczestniczyli w posiedzeniach Narodowej Rady ds. Bezpieczeństwa.

CZYTAJ WIĘCEJ O TYM CO SIĘ DZIEJE W LIBII

Komórka zaleciła NATO blokadę portu Zawija, by uniemożliwić wpłynięcie tankowców z paliwem przeznaczonym dla wojsk Kadafiego. Zidentyfikowała też tankowce, które NATO ma zatrzymać, jak również lądowe trasy przemytu ropy z Tunezji i Algierii do Libii.

Dzięki uzyskanym przez nią informacjom powstańcy odcięli dostawy ropy z gór Nafusa do rafinerii w Zawii, pracującej na potrzeby Kadafiego. Reżim miał wprawdzie mnóstwo ropy, ale bez możliwości jej rafinowania. By sprowadzić potrzebne paliwa płynne, gotów był płacić za nie więcej niż wynosiły ceny rynkowe.

Wśród osiągnięć komórki _ Times _ wymienia m.in. nakłonienie zrzeszonych w Lloyds ubezpieczycieli, by statki płynące do Bengazi były ubezpieczone, a także dopilnowanie embarga na wywóz ropy przez państwowe libijskie towarzystwo Agoco przy równoczesnym umożliwieniu powstańcom jej sprzedawania za gotówkę.

Jak twierdzi _ Times _, komórka zaaranżowała spotkania między powstańcami a szwajcarską spółką naftową Vitol, która dostarczała im paliwa płynne bez konieczności płacenia za nie z góry.

W Vitol pracował w przeszłości sam Alan Duncan, ale przedstawiciele rządu brytyjskiego nie widzą w tym konfliktu interesów, gdyż komórka nie miała z tą firmą żadnych powiązań komercyjnych.

_ Times _ twierdzi, że komórka została wchłonięta przez struktury MSZ Wielkiej Brytanii przed dwoma tygodniami, ponieważ jej niezależność kłuła w oczy i różne resorty chciały ją sobie podporządkować

O tym, co aktualnie dzieje się w Libii, czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t155436.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;uznala;powstancza;narodowa;rade;libijska,51,0,901427.html) Są przeciw ingerencji, ale uznali nowe władze Stosowne oświadczenie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t155437.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libijscy;rebelianci;aresztowali;kolejnego;czlonka;rezimu;kaddafiego,27,0,901147.html) Kolejny członek reżimu w rękach rebeliantów Minister spraw zagranicznych Libii Abd al-Ati al-Obeidi z rządu Muammara Kadafiego został aresztowany przez powstańców.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)