Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Większe unijne dofinansowanie centrum kongresowego w Katowicach

0
Podziel się:

O blisko 30 mln zł wzrośnie unijne dofinansowanie budowy Międzynarodowego
Centrum Kongresowego w Katowicach (MCK). Po problemach związanych m.in. ze zmianą wykonawcy
przedsięwzięcie będzie droższe o ok. 17 mln zł, a opóźnienie budowy przekroczy rok.

bEstRejV

O blisko 30 mln zł wzrośnie unijne dofinansowanie budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (MCK). Po problemach związanych m.in. ze zmianą wykonawcy przedsięwzięcie będzie droższe o ok. 17 mln zł, a opóźnienie budowy przekroczy rok.

Zgodnie z obecnymi założeniami zakończenie budowy Centrum przewidziane jest w sierpniu 2014 r. Umowa z pierwotnym wykonawcą - firmą Polimex-Mostostal - zakładała zakończenie prac przed końcem maja br.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe to jeden z trzech kluczowych projektów w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2007-2013, którego wartość przekracza 50 mln euro. Pierwotnie założono, że wartość tego przedsięwzięcia wyniesie 304,5 mln zł, przy unijnym wsparciu 152,8 mln zł. Wkład własny zapewnia inwestor, czyli samorząd Katowic (w ok. dwóch trzecich z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego i w jednej trzeciej ze środków budżetowych).

bEstRejX

Pierwszym wykonawcą MCK został w październiku 2010 r. Polimex-Mostostal; umowa z tą firmą opiewała na 252,7 mln zł. We wrześniu 2012 r. miasto odstąpiło od dość zaawansowanego już kontraktu m.in. z powodu opóźnień w budowie (zażądało też wypłaty kary umownej). Później ogłoszono przetarg na dokończenie inwestycji.

Po odwołaniach i ostatecznym odrzuceniu dwóch najtańszych ofert wykonawcą w kwietniu br. zostało konsorcjum firm Warbud i Mercury Engineering (umowa na 280,3 mln zł). Wzrost kosztów przełożył się na wzrost wartości projektu unijnego - z 304,6 mln zł do 321,8 mln zł.

Jak poinformowało PAP w piątek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, z tego względu zarząd woj. śląskiego zdecydował o zwiększeniu dofinansowania dla projektu - z pierwotnych 61,52 proc. do 73,30 proc. Kwota dofinansowania z funduszy UE wzrosła dzięki temu ze 152,8 mln zł do 182,1 mln zł.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach jest budowane przy hali widowiskowo-sportowej Spodek. Będzie to wielofunkcyjny budynek wraz z obiektami towarzyszącymi, dojazdami, parkingami oraz pełną infrastrukturą techniczną.

bEstRekd

Powierzchnia centrum wyniesie prawie 38 tys. m kw., a jego największa sala - 10 tys. m kw. Wymiary budynku to 236 na 92 m, a jego wysokość - 18 m. Powstanie pięć wjazdów na teren centrum kongresowego, plac oraz korytarz łączący obiekt ze Spodkiem. Na dachu budynku przewidziano miejsce na zieleń.

Zanim MCK zostanie otwarte (prawdopodobnie w październiku 2014 r.), katowicki magistrat planuje wybrać koncesjonariusza, który będzie zarządzał tym obiektem, a także - jednocześnie - sąsiednim Spodkiem. Do trwającego obecnie kolejnego już postępowania, w którym obniżono m.in. wymagania dotyczące doświadczenia w zarządzaniu takimi obiektami, zgłosiło się pięciu kandydatów. To firmy: SMG Polska, Krzysztof Pietrzko, PTWP Event Center, Global Retail and Residental Estate Service oraz HKO. Ich oferty są teraz weryfikowane pod względem formalnym. Oferenci, którzy spełniają warunki, zostaną zaproszeni do negocjacji na początku grudnia. Miasto chce zakończyć rozmowy do połowy 2014 r.

Pod koniec października br. katowicka rada miasta zdecydowała też, że w pobliżu MCK stanie pomnik upamiętniający Henryka Sławika i Jozsefa Antalla seniora. To dwaj bohaterowie - pochodzący z Górnego Śląska Polak i Węgier - wspólnie organizujący pomoc dla Żydów podczas II wojny. Październikowa uchwała otworzyła drogę do ogłoszenia konkursu na projekt pomnika.(PAP)

mtb/ amac/

bEstReky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)