Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większość klubów pozytywnie o projekcie uchwały ws. krzyży

0
Podziel się:

Posłowie PO, PiS i PSL poparli w środowej debacie projekt uchwały autorstwa
koła Polska Plus w sprawie ochrony wolności wyznania. Krytykuje on orzeczenie Europejskiego
Trybunału Praw Człowieka, który wypowiedział się przeciwko wieszaniu krzyży w klasach szkolnych we
Włoszech.

Posłowie PO, PiS i PSL poparli w środowej debacie projekt uchwały autorstwa koła Polska Plus w sprawie ochrony wolności wyznania. Krytykuje on orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który wypowiedział się przeciwko wieszaniu krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.

Głosowanie nad projektem uchwały zaplanowane jest na czwartek.

Sprawozdawca sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Kazimierz M. Ujazdowski (Polska Plus) podkreślił, że pod projektem podpisało się 280 posłów z różnych klubów i kół. Jak powiedział, wolność myśli, sumienia i wyznania jest fundamentalnym prawem każdego człowieka. "Z tym prawem powiązane jest prawo do manifestowania własnej tożsamości religijnej i kulturowej" - mówił Ujazdowski.

Zdaniem Jacka Żalka (PO), prawo do tego, by krzyż "istniał w przestrzeni publicznej" nie powinno budzić wątpliwości. "Jeżeli dzisiaj będziemy obojętni wobec uchybień prawa, to jutro nie dziwmy się, że nasi następcy będą obojętni kiedy krzyż będzie zdejmowany nie tylko ze ściany, ale także z ołtarzy" - powiedział poseł PO.

W ocenie Marii Nowak (PiS), wyrok Trybunału musi niepokoić ponieważ stanowi niebezpieczny precedens. Jak dodała, chociaż dotyczy formalnie Włoch, to w praktyce może w przyszłości objąć także inne kraje, w tym Polskę. "Jeszcze nie tak dawno w Polsce walka o krzyż była ściśle związana z walką o demokrację i prawa człowieka" - mówiła Nowak.

Izabela Jaruga-Nowacka (Lewica) zwróciła uwagę na to, że w konstytucji znajduje się odniesienie także do osób niewierzących oraz wskazanie, że państwo jest neutralne światopoglądowo. "Polska jest dobrem wspólnym, także ludzi, którzy wierzą w innego Boga lub nie wierzą wcale" - mówiła Jaruga-Nowacka.

Tadeusz Sławecki (PSL) powiedział, że "jeśli dziś przeszkadza krzyż w klasie, to niedługo będzie przeszkadzał krzyż przydrożny". "Nie zgodzę się z tym, że państwo zmusza do wyznawania tej czy innej religii" - mówił poseł PSL.

Ludwik Dorn (Polska Plus) przekonywał, że uchwała nie jest skierowana przeciwko komukolwiek, tylko jest uchwałą w obronie wartości, które - jak mówił - nagle okazały się zagrożone.

Marek Borowski (SdPl) powiedział, że nie widzi potrzeby podejmowania takiej uchwały, a jego koło będzie głosować przeciwko. Jak dodał, wyrok Trybunału dotyczy sprawy, którą zgłosiła matka jednego z uczniów. Przypomniał, że w preambule polskiej konstytucji jest sformułowanie, że rodzice mają prawo do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami.

W projekcie uchwały Sejm apeluje do parlamentów państw członkowskich Rady Europy o "podjęcie wspólnej refleksji nad sposobami ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy". "Sejm wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny i z tego względu ocenia krytycznie wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zakazujący obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech" - czytamy w projekcie.

Jak zaznaczono, "znak krzyża jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem miłości Boga do ludzi, ale w sferze publicznej przypomina o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka, wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka i jego praw". W projekcie deklarowana jest także "wrażliwość na respektowanie wolności myśli, sumienia i wyznania".

Autorzy projektu wskazują ponadto "na zasadniczy i pozytywny wkład chrześcijaństwa w rozwój praw osoby ludzkiej, kulturę narodów Europy i jedność naszego kontynentu i podkreślają, że "zarówno jednostka, jak i wspólnoty, mają prawo do wyrażania własnej tożsamości religijnej i kulturowej, która nie ogranicza się do sfery prywatnej". Przypominają także, że "w przeszłości, szczególnie w okresie dyktatury nazistowskiej i komunistycznej, akty wrogości wobec religii połączone były z masowym łamaniem praw człowieka i prowadziły do dyskryminacji".

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł na początku listopada, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Orzeczenie to wydał w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Ponadto trybunał nakazał państwu włoskiemu wypłatę kobiecie odszkodowania w wysokości 5 tysięcy euro za "straty moralne".(PAP)

gdy/ mok/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)