Notowania

unia europejska
20.11.2011 08:50

Wielka Brytania opuści Unię Europejską?

Takie wizje snuje znany historyk z Uniwersytetu Harvarda. Jego zdaniem strefa euro jednak przetrwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Arpingstone/Public domain)

Za dziesięć lat strefa euro nadal będzie istniała, a nawet się powiększy, natomiast rozpadnie się obecna Unia Europejska, by odrodzić się w innym składzie i pod inna nazwą - przewiduje znany brytyjski historyk z Uniwersytetu Harvarda Niall Ferguson.

W artykule _ Wall Street Journal _ Ferguson przedstawia, trochę pół żartem, swoją wizję Europy w 2021 roku . Pisze, że skutkiem obecnego kryzysu zadłużeniowego w strefie euro będzie powstanie w 2012 roku _ Stanów Zjednoczonych Europy _, w których wspólna polityka fiskalna zapewni, że fundusze z krajów Europy północnej będą utrzymywały bardziej rozrzutne kraje Europy południowej, jak Grecja, Portugalia, Włochy i Hiszpania.

Mieszkańcy tych południowych krajów, w których bezrobocie osiągnie oficjalnie 20 procent, będą pracowali w szarej strefie gospodarczej - szydzi autor - _ jako pokojówki i ogrodnicy dla Niemców, którzy bez wyjątku będą posiadali drugie domy na słonecznym południu _.

Do strefy euro - kontynuuje Ferguson - przystąpią nowe kraje, m.in. Polska _ pod dynamicznym przywództwem byłego ministra spraw zagranicznych Radka Sikorskiego _. Polska, Litwa, Łotwa i Estonia staną się _ wzorcowymi krajami nowej Europy, przyciągając niemieckie inwestycje dzięki swym podatkom liniowym i stosunkowo niskim płacom _.

Z przemianowanej Unii Europejskiej wystąpi Wielka Brytania, zgodnie z wynikami przeprowadzonego w tej sprawie referendum. Do Zjednoczonego Królestwa wejdzie Irlandia, aby uniknąć kłopotów związanych z członkostwem w UE. Od Unii odłączą się także: Dania, Szwecja i Finlandia, tworząc wraz z Norwegią i Islandią _ Ligę Skandynawską _.

Nowe _ Zjednoczone Stany Europy _ będą liczyć 29 państw, gdyż miejsce tych, które opuściły UE, zajmie sześć małych krajów dawnej Jugosławii oraz Walonia i Flamandia powstałe po rozpadzie Belgii. Stolica nowej federacji przeniesiona zostanie z Brukseli do Wiednia, dla podkreślenia dominacji niemieckiej.

Ferguson snuje także bardziej katastroficzne prognozy dotyczące Bliskiego Wschodu. Przewiduje, że w przyszłym roku Izrael zaatakuje instalacje nuklearne w Iranie, nie bacząc na sprzeciw USA, a Iran weźmie za to odwet przy pomocy swoich klientów - radykalnych islamistów w Libanie i w Strefie Gazy. Turcja stanie po stronie Iranu w wojnie z Izraelem a w Egipcie dojdą do władzy fundamentaliści z Bractwa Muzułmańskiego.

Irańscy Strażnicy Rewolucji - przepowiada autor - opanują jeden z amerykańskich okrętów w Zatoce Perskiej i wezmą jego załogę jako zakładników. Stanie się to ostatecznym gwoździem do trumny (politycznej) prezydenta Obamy. Po wyborach w USA za rok władzę w Białym Domu obejmie Mitt Romney.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t190350.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/belka;ostrzega;przed;podzialem;unii;na;eurostrefe;i;reszte,1,0,968193.html) Belka ostrzega. Strefa euro na tym ucierpi Spójność i realizacja przyjętych celów ekonomicznych wymagają jedności - ostrzega prezes NBP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t176521.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ich;decyzje;moga;i;ciebie;drogo;kosztowac,228,0,945380.html) Ich decyzje mogą i Ciebie drogo kosztować Gra toczy się o 2 biliony euro. Czy to wystarczy, żeby uratować unię walutową?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t94065.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/europa;czyli;o;sprawach;najwazniejszych;waznych;i;mniej;waznych,152,0,970648.html) Winiecki dla Money.pl: Czy strefa euro przetrwa zawirowania? Znany ekonomista pisze o tym, dlaczego europejscy politycy popełnili grzech pychy.
Tagi: unia europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz