Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania wyjdzie z UE? Są wyniki nowego sondażu

0
Podziel się:

Gdyby referendum w sprawie przyszłości W. Brytanii w UE odbyło się
jutro, 50 proc. Brytyjczyków głosowałoby za wyjściem kraju z UE.

Wielka Brytania wyjdzie z UE? Są wyniki nowego sondażu
(Nicholas Lativy/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bEDCbVVN

Gdyby referendum w sprawie przyszłości W. Brytanii w UE odbyło się jutro, 50 proc. Brytyjczyków głosowałoby za wyjściem kraju z UE, 33 proc. za pozostaniem, a 17 proc. nie głosowałoby - wynika z sondażu w _ Financial Timesie _.

Takie wyniki, jak zauważa dziennik, zapewne wywołają niepokój w kręgach proeuropejskich w Wielkiej Brytanii.

Połowa ankietowanych popiera zorganizowanie referendum w sprawie członkostwa w UE. Zorganizowanie takiego plebiscytu - w przypadku, gdyby wygrał kolejne wybory - obiecał premier David Cameron. Plebiscyt miałoby poprzedzić renegocjowanie z UE prerogatyw, jakimi obecnie dysponuje Bruksela. Cameron chciałby odzyskać dla Londynu część uprawnień.

bEDCbVVP

Jednak wśród Brytyjczyków popierających wyjście z UE tylko 12 proc. uznało, że zmieniłoby zdanie, gdyby te negocjacje zakończyły się sukcesem. 47 proc. _ być może _ zmieniłoby zdanie, a dla 41 proc. nie miałoby to żadnego znaczenia.

Około 45 proc. badanych uznało, że Wielka Brytania czerpie korzyści z członkostwa w UE; 34 proc. jest przeciwnego zdania.

W poprzednim sondażu na ten temat, który ukazał się pod koniec stycznia w dzienniku _ The Times _, 40 proc. Brytyjczyków zadeklarowało, że głosowałoby za wyjściem z UE. Za pozostaniem w _ 27 _ opowiadało się wówczas 37 proc.

Najnowszy sondaż został przeprowadzony na próbie 2114 osób przez firmę Harris Interactive pomiędzy 29 stycznia a 6 lutego.

bEDCbVVV

David Cameron oświadczył pod koniec stycznia, że jeśli w 2015 roku wygra wybory, to przed rokiem 2017 przeprowadzi referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w UE. _ - Będzie to referendum za lub przeciw _ - powiedział premier i podkreślił, że jeśli W. Brytania zdecyduje się na wyjście, nie będzie już powrotu.

Czytaj więcej w Money.pl
"Siekiera krytyki" zniszczy "europejski dom"? Szef MSZ Niemiec Guido Wersterwelle zadeklarował gotowość do rozmów z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.
Niemcy bronią Camerona. UE musi się zmienić Niemiecka prasa staje w obronie premiera Wielkiej Brytanii i przestrzega, że Europa już nie będzie taka sama.
bEDCbVWq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)