Notowania

Wielka Brytania wyśle do Syrii nowoczesny sprzęt

Dostaną 5 tys. masek przeciwgazowych z kapturem ochronnym oraz tabletki powstrzymujące działanie broni chemicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(U.S. Department of State/PD/wikimedia)
William Hague

W pisemnym oświadczeniu szef brytyjskiego MSZ William Hague poinformował, że Londyn dostarczy Syryjskiej Koalicji Narodowej m.in. 5 tys. masek przeciwgazowych z kapturem ochronnym oraz tabletki powstrzymujące działanie broni chemicznej. Ma to się stać najwcześniej 3 sierpnia.

Wielka Brytania przekaże syryjskim rebeliantom sprzęt, który ma ich chronić przed działaniem broni chemicznej. Według władz w Londynie, które traktują sprawę priorytetowo, rebelianci będą mogli przetrwać atak z użyciem sarinu, toksycznego środka bojowego.

Koalicja jest główną siłą opozycyjną w Syrii, gdzie od ponad dwóch lat trwa rebelia przeciwko reżimowi Baszara el- Asada.

- _ Są dowody na to, że w Syrii dochodzi do ataków z użyciem broni chemicznej, w tym z zastosowaniem sarinu _ - napisał Hague.- _ Uważamy, że reżim prezydenta Asada wydaje rozkazy dotyczące wykorzystywania broni chemicznej _ - dodał.

Londyn wielokrotnie powtarzał, że jego zdaniem siły lojalne wobec Asada stosowały na niewielką skalę sarin, czemu rząd w Damaszku kategorycznie zaprzecza.

Oskarżenia o stosowanie broni chemicznej wysuwano też wobec powstańców. W ubiegłym tygodniu ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin powiedział, że Moskwa ma dowody na to, iż podczas ataku w pobliżu miasta Aleppo 19 marca powstańcy użyli sarinu.

Czytaj więcej w Money.pl
Syryjska opozycja zaprzecza. Nie użyli gazu Według niej sprawę zastosowania w marcu koło Aleppo toksycznego środka bojowego powinni zbadać inspektorzy ONZ.
Oficerowie sił reżimowych uciekają do Turcji To największa od miesięcy dezercja oficerów sił reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada.
Armia odzyskuje kontrolę. Rebelia upada? W konflikcie w Syrii, trwającym już trzeci rok, zginęło już ponad 70 tys. ludzi - szacuje ONZ.
Tagi: obserwatorium praw człowieka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz