Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielki szczyt UE z Azją, Rosją i Australią w Brukseli

0
Podziel się:

Przywódcy 46 państw UE, Azji oraz Rosji, Australii i Nowej Zelandii
spotkają się w poniedziałek w Brukseli, by rozmawiać o światowym kryzysie gospodarczym, zmianach
klimatycznych i handlu. Polskę reprezentować będzie premier Donald Tusk.

*Przywódcy 46 państw UE, Azji oraz Rosji, Australii i Nowej Zelandii spotkają się w poniedziałek w Brukseli, by rozmawiać o światowym kryzysie gospodarczym, zmianach klimatycznych i handlu. Polskę reprezentować będzie premier Donald Tusk. *

Będzie to już ósmy szczyt ASEM (Asia-Europe Meeting), który będzie kontynuowany w środę dwustronnymi szczytami UE z Chinami oraz Koreą Południową.

ASEM został zainicjowany w 1996 r. w Bangkoku w celu rozwoju współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej. To największe na świecie, po ONZ zgromadzenie, obejmujące 46 państw oraz Komisję Europejską i Sekretariat ASEAN (Stowarzyszenie Krajów Azji Południowo-Wschodniej). W Brukseli zgromadzenie ASEM zostanie poszerzone o Rosję, Australię i Nowa Zelandię, które zostaną przyjęte jako nowi członkowie. Przyjazd do Brukseli będzie pierwszą zagraniczną wizytą dla nowej premier Australii Julii Gillard.

W spotkaniu wezmą udział przywódcy 27 państw UE (tylko kilka państw będzie reprezentowanych na poziomie ministrów spraw zagranicznych, a Wielka Brytania przez wicepremiera Nicka Clegga). Z Azji będą na szczycie: Singapur, Indonezja, Malezja, Filipiny, Tajlandia, Brunea, Wietnam, Laos, Kambodża, Birma (Mianmar), Chiny, Japonia, Południowa Korea, Pakistan i Mongolia.

UE reprezentować będzie przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz premier belgijskiej prezydencji Yves Leterme. Nie będzie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która w tym czasie zaplanowała podroż do Afryki. Rosję będzie reprezentował minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Szczyt odbędzie w Pałacu Królewskim i ma dotyczyć skutków światowego kryzysu finansowego i gospodarczego na zarządzanie światowe. Także premier Donald Tusk, zgodnie z informacją CIR, ma przemawiać na temat zarządzania finansowo-gospodarczego. Ponadto na szczycie mają być omówione kwestie ściślejszej współpracy UE z Azją w dziedzinie energii, ochronie środowiska i bezpieczeństwa żywności. Obie strony omówią też zagrożenia terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, a także sytuację w Iranie, Birmie, Afganistanie i Północnej Korei.

Nie będzie premiera Pakistanu; delegacją pakistańską pokieruje szef dyplomacji. Na marginesie szczytu oczekiwane jest także spotkanie premierów Chin i Japonii. Relacje między obydwoma krajami są napięte od czasu zatrzymania przez Japonię kapitana chińskiego trawlera, który po kolizji jego statku z japońska łodzią patrolową na spornych łowiskach przetrzymywany był w Japonii.

Członkowie ASEM razem reprezentują 58 proc. populacji świata, 50 proc. światowego PKB i ponad 60 proc. międzynarodowego handlu.

Azjatyccy członkowie ASEM są kluczowymi partnerami handlowymi UE, reprezentując w 2009 roku ponad jedna czwartą unijnego handlu na świecie (619 mld euro).

Między 2000 a 2008 rokiem handel towarami UE z 19 azjatyckimi krajami ASEM niemal podwoił się, by następnie zmaleć o 20 proc. w 2009 roku. Eksport wzrósł z 186 mld euro w 2000 r. do 371 mld euro w 2008 r., potem spadł do 310 mld w 2009. Import wzrósł z 360 mld do 667 mld w 2008, w 2009 spadł do 525 mld euro. W rezultacie, deficyt w handlu UE z partnerami z ASEM wzrósł z 174 mld w 2000 do 297 w 2008 r., by potem spaść do 215 mld w 2009 r.

Inga Czerny(PAP)

icz/ kot/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)