Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolska: Koncerty w ramach VI Festiwalu Sztuki Ludowej

0
Podziel się:

Wspólny koncert zespołów ludowych z całej Europy, warsztaty, koncerty a
także rekonstrukcja tradycyjnego wesela rosyjskiego złożą się na VI Festiwal Sztuki Ludowej,
którego część koncertowa rozpocznie się w środę w Poznaniu. Festiwal potrwa do niedzieli.

Wspólny koncert zespołów ludowych z całej Europy, warsztaty, koncerty a także rekonstrukcja tradycyjnego wesela rosyjskiego złożą się na VI Festiwal Sztuki Ludowej, którego część koncertowa rozpocznie się w środę w Poznaniu. Festiwal potrwa do niedzieli.

Jak powiedziała PAP w imieniu organizatorów Magdalena Howorska, występy poprzedził w poniedziałek i wtorek niedostępny dla publiczności, festiwalowy projekt edukacyjny.

W ramach festiwalu mieszkańcy miast Wielkopolski uczestniczyć będą w koncertach, podczas których zaprezentują się zespoły folklorystyczne z Bułgarii, Turcji, Irlandii, Rosji, Łotwy, Hiszpanii, Białorusi, Czech i Francji.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie rekonstrukcja obrzędu weselnego "Wesele rosyjskie". W sobotę ślub weźmie autentyczna Młoda Para - studenci Politechniki Poznańskiej - Marta Grudziak i Radosław Korzec.

Według organizatorów festiwalu, w obrzędzie weselnym, zarówno polskim jak i rosyjskim można dopatrzeć się wielu wzajemnych zapożyczeń i podobieństw. W Rosji, podobnie jak i w Polsce, młodzi wybierali swatów, których zadaniem było wypytanie rodziców panny młodej o zamiary, ustalenie spraw majątkowych i omówienie organizacji wesela. Od dawna praktykowana była też tradycja, którą teraz nazywamy wieczorem panieńskim i kawalerskim.

Po zaślubinach młodzi małżonkowie witani są przez rodziców chlebem i solą oraz przyjmują życzenia na nową drogę życia. Podobnie jak w Polsce, wesele bywa huczne, przygrywa kapela, dobrej zabawie towarzyszą konkursy, śpiewy i tańce.

Rekonstrukcja wesela uświetniona będzie przez artystów sceny world music; wystąpią m.in. polskie zespoły Kapela ze Wsi Warszawa oraz Chłopcy Kontra Basia.

Oprócz prezentacji scenicznych podczas festiwalu zaplanowane są, prowadzone przez regionalistów i wykładowców z dziewięciu krajów, warsztaty wokalne, muzyczno-instrumentalne i taneczne dla mieszkańców Poznania oraz seminarium dla pracowników kultury.

Festiwal wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad festiwalem objęło UNESCO a jednym z patronów medialnych jest PAP.(PAP)

rpo/ kpr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)