Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolska: Konkurs na najlepsze wyroby ze świni złotnickiej

0
Podziel się:

Do końca stycznia producenci mięsa i wędlin mogą zgłaszać swoje produkty w
III edycji konkursu "Złotnicka Premium" na najlepsze wyroby z mięsa świni złotnickiej. Świnie tej
rasy znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

Do końca stycznia producenci mięsa i wędlin mogą zgłaszać swoje produkty w III edycji konkursu "Złotnicka Premium" na najlepsze wyroby z mięsa świni złotnickiej. Świnie tej rasy znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

Konkurs, który organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, ma zachęcić producentów do hodowli i tuczu tej wyjątkowej, rodzimej rasy świń hodowanych w Wielkopolsce. Ich nazwa pochodzi od podpoznańskiej miejscowości Złotniki.

Świnia złotnicka występuje w dwóch odmianach - pstra i biała; hodowana jest w całym kraju, ale głównie w Wielkopolsce; pogłowie obu ras to po około tysiąca loch.

Mięso tych ras nadaje się do wyrobu m.in. wędlin późnodojrzewających.

"To nie jest mięso napędzane hormonami, odtłuszczone, które coraz częściej traci walory smakowe. Te rasy świń nie nadają się do przemysłowego tuczenia, jak inne świńskie brojlery. U świni złotnickiej mięso dojrzewa na zwierzęciu, a nie podczas obróbki technologicznej w zakładach" - powiedział PAP prof. Janusz Buczyński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Uczelnia ta jest opiekunem merytorycznym konkursu.

Laureaci konkursu mają prawo do certyfikowania nagrodzonych wyrobów specjalnym oznaczeniem jakości "Złotnicka Premium" i używania tego znaku towarowego.

Konkurs rozstrzygany jest w czterech kategoriach: wyroby surowe późnodojrzewające, wędzonki gotowane lub parzone, kiełbasy trwałe i półtrwałe parzone oraz półprodukty i dania gotowe z mięsa świeżego.

W konkursie może wziąć udział każde przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa mięsa lub gastronomii w Polsce. Zgłoszony wyrób musi być dostępny na rynku i nie może zawierać substancji zwiększających wydajność produkcji - m.in. polifosforanów, karagenów, białka roślinnego, skrobi modyfikowanej.(PAP)

kpr/ pad/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)