Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolska: Konsultacje regionalnego programu operacyjnego

0
Podziel się:

Poprawa konkurencyjności i spójność województwa - to główne cele
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2014-2020. W czwartek w Poznaniu
odbyła się konferencja konsultacyjna na ten temat.

Poprawa konkurencyjności i spójność województwa - to główne cele Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2014-2020. W czwartek w Poznaniu odbyła się konferencja konsultacyjna na ten temat.

Wstępny projekt WRPO był w październiku konsultowany w największych ośrodkach miejskich w województwie: Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile. Łącznie na lata 2014-2020 Wielkopolska będzie mogła w ramach programu wydać prawie 2,2 miliarda euro z funduszy europejskich.

"Dla zarządu województwa najważniejsze cele to zwiększenie konkurencyjności regionu poprzez m.in. transfer wiedzy do gospodarki, ochronę środowiska, oszczędność energii oraz wspieranie kapitału ludzkiego, aby przygotować mieszkańców do działania w ramach konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki" - powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podczas konferencji prasowej.

Dotychczas na liście przedsięwzięć planowanych w ramach WRPO znalazło się ponad 400 projektów, których wartość przekracza 10 miliardów złotych i które liczą na dofinansowanie unijne w wysokości 7,6 miliarda złotych.

"To są wstępne propozycje, ale już można zauważyć, że wiele z nich będzie bardzo trudno zrealizować - chodzi zwłaszcza o wspieranie budowy i modernizacji dróg lokalnych, inwestycje w infrastrukturę edukacyjną czy np. ratowanie zabytków. Jest to związane z celami tematycznymi Komisji Europejskiej, która kładzie nacisk na innowacyjność, konkurencyjność gospodarki i tworzenie miejsc pracy" - powiedział Woźniak.

Zarząd województwa przedstawił też dwa główne projekty, które chciałby zrealizować dzięki funduszom krajowym, są to: budowa drogi ekspresowej S-11 łączącej Śląsk z Wielkopolską i budowa ośrodka protonoterapii dla leczenia chorób nowotworowych.

Według marszałka po 2020 roku wzrośnie pozycja Wielkopolski w rankingach, jeśli chodzi o poziom PKB na głowę mieszkańca. "Przestaniemy być regionem z końca listy europejskiej pod względem PKB na głowę mieszkańca i przejdziemy do grupy regionów przejściowych, w grupie tej obecnie w Polsce jest tylko Mazowsze" - powiedział Woźniak.

Po zakończeniu konsultacji i wykonaniu oceny WRPO dokument zostanie przekazany do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a po uzyskaniu wymaganych uzgodnień - do Komisji Europejskiej.

"Mamy nadzieję, że wszelkie procedury zakończą się jeszcze w 2014 roku i z nowych środków będzie można korzystać już od początku 2015 roku" - powiedział Woźniak. (PAP)

kpr/ son/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)