Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolska policja chce poprawić jakość interwencji

0
Podziel się:

Dodatkowe szkolenia dla policjantów, którzy bezpośrednio interweniują na
miejscu zdarzenia, chce przeprowadzić w 2014 roku wielkopolska policja. Chodzi m.in. o poprawę
czasu reakcji i dotarcia do osób potrzebujących pomocy.

Dodatkowe szkolenia dla policjantów, którzy bezpośrednio interweniują na miejscu zdarzenia, chce przeprowadzić w 2014 roku wielkopolska policja. Chodzi m.in. o poprawę czasu reakcji i dotarcia do osób potrzebujących pomocy.

Wielkopolska policja chce, aby w przypadku interwencji funkcjonariuszy dochodziło do jak najmniejszej liczby nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą skutkować uszkodzeniem ciała zatrzymywanych czy nadużywania środków przymusu, m.in. paralizatorów, kajdanek i siły fizycznej.

"Po przeprowadzeniu tych szkoleń będziemy oczekiwać od policjantów odpowiedniego przygotowania do interwencji" - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej wielkopolski komendant wojewódzki policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski.

W 2013 roku wielkopolscy policjanci brali udział w prawie 320 tys. interwencji.

"Interesujemy się trudnymi interwencjami policji. Kontrolujemy ich działania i nie ukrywamy trudnych spraw, w których jakość pracy policjantów budzi wątpliwość. Zauważamy również, że musimy zwrócić uwagę na dowodzenie i kierowanie tymi akcjami. Chcemy wszystkie trudne sytuacje wyjaśniać, żeby dzięki temu podnieść jakość naszej pracy" - zaznaczył Batkowski.

Przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu powstał zespół, który będzie nadzorował prace związane z profesjonalizacją działań policyjnych. Zespół będzie odpowiedzialny za przygotowanie szkoleń oraz wyjaśnianie spraw, w których jakość pracy policjantów jest niezadowalająca. Wnioski zostaną przedstawione komendantowi głównemu policji.

Już teraz, aby poprawić jakość przeprowadzanych interwencji, w 40 policyjnych samochodach zamontowano kamery, które monitorują pracę policjantów. Do końca roku w Wielkopolsce ma jeździć 140 samochodów z kamerami umieszczonymi z przodu oraz z tyłu pojazdu. Zdaniem komendanta nagrywanie akcji ma zwiększyć bezpieczeństwo prawne policjantów oraz osób, wobec których udzielane są interwencje.

Ponadto w najbliższym roku wielkopolscy policjanci skoncentrują się na poprawie czasu reakcji na zdarzenie. W terenie pozamiejskim w 2013 roku wynosił on ponad 11 minut i 14 sekund, a w obszarze miejskim 12 minut i 27 sekund.

"To dobry wynik, ale staramy się zrobić wszystko, żeby był lepszy. Czas dotarcia do osoby potrzebującej pomocy jest dla nas kluczowy. Aby go zmniejszyć, zwiększyliśmy o 7 tys. liczbę służb patrolowych" - podkreślił Batkowski.

W poniedziałek na konferencji prasowej podsumowano stan bezpieczeństwa w 2013 roku. W minionym roku policjanci zaobserwowali spadek przestępczości w regionie.

W 2013 roku na terenie Wielkopolski liczba wszczętych postępowań przygotowawczych wniosła 77 322 w stosunku do 76 872 w poprzednim roku. Odnotowano jednak mniej zabójstw, gwałtów, rozbojów, bójek oraz uszkodzeń mienia. Zwiększoną przestępczość zauważono w przypadku kradzieży samochodów oraz przestępczości gospodarczej. Ogólna wykrywalność przestępstw wyniosła 73,5 proc.

W poprzednim roku w regionie odnotowano 2631 wypadków, czyli o 63 więcej niż w roku 2012. Zmniejszyła się liczba zabitych - z 316 na 284. W 2013 roku zwiększono o ponad 100 tys., do blisko 670 tys. liczbę kontroli trzeźwości kierowców. Podczas nich złapano 19 tys. 440 pijanych kierowców, czyli o 870 mniej niż w 2012 roku.

Koszt utrzymania wielkopolskiej policji w 2013 roku wyniósł 630 mln złotych. (PAP)

mat/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)