Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolska: Powstaną policyjne centra wspomagania dowodzenia

0
Podziel się:

Światłowodową infostradę, multimedialne centra wspomagania dowodzenia oraz
punkty darmowego dostępu do internetu wybuduje do 2011 roku wielkopolska policja. Wart prawie 15
mln złotych projekt wspomoże UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Światłowodową infostradę, multimedialne centra wspomagania dowodzenia oraz punkty darmowego dostępu do internetu wybuduje do 2011 roku wielkopolska policja. Wart prawie 15 mln złotych projekt wspomoże UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Umowę w sprawie przekazania środków podpisano w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.

"Jest to jeden z ważniejszych projektów, który doprowadzi do realnego poprawienia bezpieczeństwa w regionie" - powiedział dziennikarzom po podpisaniu umowy wicemarszałek województwa Wielkopolskiego Leszek Wojtasiak.

Celem tego projektu jest rozbudowa sieci teleinformatycznych i wdrożenie najnowszych rozwiązań technicznych wspomagających działania policji na terenie całej Wielkopolski. Przyznane pieniądze pozwolą na wybudowanie szerokopasmowej sieci telekomunikacyjnej w Poznaniu z węzłami w kilku powiatach. Kolejne elementy projektu wiążą się z rozbudową centrów serwerowych w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Pile i Lesznie.

"W ramach programu każdy komisariat będzie podłączony do infostrady światłowodowej, a w pięciu głównych miastach województwa powstaną multimedialne centra dowodzenia, które będą dysponowały multimedialnymi wielkoformatowymi ekranami, na których na bieżąco będzie można monitorować sytuacje bezpieczeństwa w danym regionie. Umożliwia ona jednoczesny ogląd wielu strumieni informacji - obrazu z kamer monitoringu, wizualizacji pozycji patroli, map, wyników analiz i innych danych" - powiedział po podpisaniu umowy Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu gen. Wojciech Olbryś.

Kolejnym elementem projektu jest doposażenie jednostek w rejestratory rozmów telefonicznych, faksów i korespondencji radiowej oraz objęcie ich systemem centralnego zarządzania poprzez sieć.

"Rozbudowany zostanie system archiwum monitoringu wizyjnego - pozwoli na przechowywanie zarejestrowanych nagrań przez okres 30 dni, a nie jak obecnie pięciu dni" - dodał gen. Olbryś.

Program jest realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Policja ze swoich środków wyłoży 15 proc. wartości projektu. Uruchomienie systemu nastąpi w 2011 roku, tak aby był gotowy na Euro-2012.

Policja przygotowała też w ramach projektu 31 publicznych punktów dostępu do internetu w budynkach wybranych komend miejskich i powiatowych oraz komisariatów policji w Wielkopolsce. W miejscach tych bezpłatny dostęp do internetu będzie miał każdy chętny obywatel.(PAP)

kpr/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)