Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.03.2012 07:00

Wielkopolska: Samorządy zamierzają zlikwidować 137 szkół

Zamiar likwidacji 137 szkół wyraziły samorządy z Wielkopolski w 2012 roku. W Poznaniu miasto chce zlikwidować 15 placówek. Mimo protestów mieszkańców większość samorządów zrealizowała swoje wcześniejsze plany likwidacyjne.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zamiar likwidacji 137 szkół wyraziły samorządy z Wielkopolski w 2012 roku. W Poznaniu miasto chce zlikwidować 15 placówek. Mimo protestów mieszkańców większość samorządów zrealizowała swoje wcześniejsze plany likwidacyjne.

Według informacji zebranych przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu do końca lutego samorządy wielkopolskie wyraziły chęć likwidacji 137 szkół. W 2011 roku w całym regionie zlikwidowano 32 szkoły, głównie podstawowe, a wcześniej samorządy chciały zlikwidować prawie 50 szkół.

Spośród 137 szkół przeznaczonych do likwidacji, 20 to placówki, które nie miały naboru uczniów, 52 kolejne szkoły zostaną zlikwidowane na mocy nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładającej likwidację liceów profilowanych i szkół policealnych; 10 placówek przekształcono w filie innych szkół, a 10 kolejnych przekazano do prowadzenia innemu organowi, czyli najczęściej uspołeczniono. Z powodów ekonomiczno-demograficznych samorządy zamierzają zlikwidować 45 szkół.

W Poznaniu samorząd chce zlikwidować sześć gimnazjów, jedno liceum ogólnokształcące, zasadniczą szkołę zawodową, liceum profilowane i dwie szkoły policealne dla dorosłych oraz technikum i Zespół Szkół Chemicznych. W roku ubiegłym w mieście nie zlikwidowano żadnej szkoły.

Poznań likwidując szkoły dąży do racjonalizacji sieci szkół. "Sieć szkół będzie bardziej racjonalna, nie chcemy oszczędzać na oświacie, tylko spowodować, aby poziom nauczania był wyższy" - powiedział PAP prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Według szacunków Urzędu Miasta Poznań, w 2012 roku samorząd dopłaci z własnego budżetu do utrzymania szkół ponad 68 mln zł.

Przeciwko likwidacji szkół w Poznaniu protestowało Porozumienie Szkolne i Przedszkolne, któremu udało się uchronić przed likwidacją specjalną szkołę podstawową.

Z sześciu zaplanowanych do likwidacji w 2012 gimnazjów w Poznaniu, jedno zostanie zlikwidowane rok później, bo dyrekcja szkoły i wydział oświaty miasta nie zawiadomiły skutecznie rodziców o zamiarze likwidacji szkoły.

Według Porozumienia także w przypadku dwóch innych gimnazjów nie udało się skutecznie zawiadomić wszystkich rodziców.

"Będziemy namawiali rodziców, aby pisali skargi do wojewody, który będzie musiał uchwały o likwidacji tych placówek uchylić" - powiedziała PAP Anna Wachowska-Kucharska z Porozumienia Szkolnego i Przedszkolnego w Poznaniu.

W Wielkopolsce funkcjonuje prawie 3,4 tys. szkół wszystkich typów.(PAP)

kpr/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz