Notowania

sytuacja
31.05.2010 15:28

Wielkopolska: Stabilna sytuacja powodziowa w regionie

Sytuacja powodziowa w regionie jest stabilna - poinformował w poniedziałek po zakończeniu posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sytuacja powodziowa w regionie jest stabilna - poinformował w poniedziałek po zakończeniu posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Fala powodziowa powoli opuszcza górny bieg Warty w Wielkopolsce. Stabilizuje się sytuacja w okolicach Poznania, za kilka dni kulminacja fali powodziowej dotrze do granic województwa w okolicach Wronek.

Jeżeli sytuacja pogodowa pozwoli - wojewoda we wtorek podejmie decyzje o zmniejszeniu zrzutu wody ze zbiornika retencyjnego w Jeziorsku o 20 m sześc. na sekundę do poziomu 230 m sześc. na sekundę. W okresie największego spiętrzenia wody ze zbiornika wypływało 360 m sześc. wody na sekundę.

W Poznaniu poziom wody osiągnął 666 cm, czyli o 216 cm więcej od stanu alarmowego. Według prognoz meteorologów i hydrologów poziom Warty zbliżony do maksymalnego może utrzymywać się w Poznaniu przez pięć dni, a przekroczenia stanów alarmowych nawet do dwóch tygodni.

Z powodu wybijających studzienek kanalizacyjnych w mieście występują utrudnienia w ruchu na lewym brzegu Warty - przy ul. Droga Dębińska i Zagórze. Podtopione są ul. Starołęcka, Droga Dębińska i ul. Szyperska oraz stanice klubów sportowych na lewym brzegu Warty.

Według informacji służb wojewody, spada i stabilizuje się stan górnej Warty. W Kole w poniedziałek poziom obniżył się o 1 cm. Również w Koninie poziom wody obniżył się do 571 cm. Maksymalnie wodowskazy na tym odcinku rzeki wykazywały 610 cm. Tylko w okolicach Śremu, stan wody Warty wzrósł w poniedziałek o 2cm do 564 cm (stan alarmowy przekroczony o 114 cm) - było to związane z obfitymi opadami deszczu.

Poziom wody wzrasta w dolnym biegu Warty. Przez ostatnie 12 godziny w Obornikach odnotowano wzrost stanu wody o 2 cm, obecnie wynosi 697 cm (stan alarmowy przekroczony o 227 cm). We Wronkach Warta wzrosła w poniedziałek o 4 cm, jej stan wynosi 627 cm (stan alarmowy przekroczony o 207 cm).

W związku ze stabilizacją sytuacji powodziowej wojewoda wielkopolski we wtorek spotka się z mieszkańcami zalanego polderu Golina, na którym zatopionych lub podtopionych jest ponad 80 domów, z których ewakuowano ponad 180 osób.

Obecnie alarm powodziowy obowiązuje w 44 gminach województwa, na wałach walkę o ich utrzymanie prowadzi 65 żołnierzy i ponad 1370 strażaków.(PAP)

kpr/ wkr/ gma/

Tagi: sytuacja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz