Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielkopolska: W niedzielę akcja "Zapal znicz pamięci"

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź marszałka i uzupełniona została wypowiedź Anny Gruszeckiej
#

bECAlhBx

# dochodzi wypowiedź marszałka i uzupełniona została wypowiedź Anny Gruszeckiej #

16.10. Poznań (PAP) - Kilkanaście wydarzeń upamiętniających zagładę polskich elit przez Niemców w czasie II wojny światowej zaplanowano na terenie Wielkopolski w ramach piątej edycji akcji "Zapal znicz pamięci". Odbędzie się ona w najbliższą niedzielę - 20 października.

Jak zaznaczają organizatorzy akcja na największą skalę jest przeprowadzana na terenie woj. wielkopolskiego. "Świadczy o tym chociażby przekrój społeczeństwa, które angażuje się w akcję. To dzieci, uczniowie, studenci, ale również osoby starsze. Każdej z nich zależy na podtrzymaniu pamięci o zamordowanych i wysiedlonych Polakach" - powiedziała w rozmowie z PAP inicjatorka akcji Anna Gruszecka.

bECAlhBz

W Poznaniu przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odbędzie się uroczystość połączona ze złożeniem kwiatów oraz wartą honorową. W Gostyniu w akcję włączyła się jedna z nauczycielek, która wraz ze swoimi uczniami zapali znicze przy grobach pomordowanych Polaków. W akcję włączyło się koło PTTK z Konina, które organizuje wyjazd do Lasu Rudzickiego, gdzie zamordowano Żydów. We Wrześni odbędzie się spacer śladami wysiedlonych.

Z kolei słuchacze Radia Merkury, które jest współorganizatorem akcji, wybiorą się na rajd rowerowy, podczas którego odwiedzą miejsca, w których odbywały się egzekucje 20 października. Ponad stukilometrową przejażdżkę jej uczestnicy zakończą w Forcie VII, przy którym również odbędą się uroczystości.

"Nie prowadzimy rejestru miejsc, do których udadzą się Wielkopolanie, bo to akcja o charakterze spontanicznym, ale są środowiska, które wcześniej informują o swoich planach" - powiedziała Gruszecka.

Akcja "Zapal znicz pamięci", która po raz pierwszy była zorganizowana w 2009 r., polega na zapaleniu zniczy w miejscach pamięci narodowej na terenie dawnych ziem wcielonych do III Rzeszy Niemieckiej. Inicjatorem akcji jest Radio Merkury Poznań, które zachęca do przesyłania pod adresem znicz@radiomerkury.pl fotografii z miejsc, gdzie udało się zapalić znicze. Zdjęcia te będzie można później obejrzeć na stronach internetowych IPN oraz Radia Merkury.

bECAlhBF

"Na podstawie zdjęć z ubiegłego roku wiemy, że na terenie dawnych ziem wcielonych do III Rzeszy znicze zapalono w kilkuset miejscach. W tym roku akcja może mieć jeszcze większy rozmach" - powiedziała Gruszecka.

Honorowy patronat nad akcją objął marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. "To niezwykle ważna akcja. Coraz więcej osób przyłącza się do niej spontanicznie. Powiększa się w ten sposób grono osób, które pamiętają o tym trudnym czasie" - powiedział marszałek Woźniak.

"Zapal znicz pamięci" to wspólny projekt pięciu regionalnych rozgłośni radiowych i pionów edukacyjnych IPN. Prowadzi je wspólnie Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Radio Katowice, Radio Plus Gdańsk i Radio Łódź oraz Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku. (PAP)

mat/ abe/

bECAlhCa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)