Notowania

nowe
10.02.2010 13:33

Wielkopolska wdroży nowe mechanizmy finansowe UE

Wielkopolska przygotowuje do wdrożenia - jako pierwszy region w Polsce - dwa mechanizmy finansowe stworzone przez UE. Pieniądze z tych projektów będą wspierać innowacyjne przedsiębiorstwa i biznes w zaniedbanych rejonach miast.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wielkopolska przygotowuje do wdrożenia - jako pierwszy region w Polsce - dwa mechanizmy finansowe stworzone przez UE. Pieniądze z tych projektów będą wspierać innowacyjne przedsiębiorstwa i biznes w zaniedbanych rejonach miast. *

O obu funduszach rozmawiano w środę w Poznaniu podczas II Forum Samorządowo-Bankowego.

Wielkopolska jako pierwsze województwo w Polsce zdecydowało się na skorzystanie z programu JEREMIE (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises - wspólne europejskie zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw) i jest pionierem jego realizacji w kraju. Dla wielkopolskich przedsiębiorców przygotowano około 280 mln złotych. Udziałem w programie zainteresowane są też cztery inne województwa: dolnośląskie, zachodniopomorskie, pomorskie i łódzkie.

W zakresie funduszu JEREMIE Wielkopolska ustala z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zakres pomocy przedsiębiorcom. "W najbliższych dniach zostanie ogłoszony konkurs na pośredników finansowych, którzy będą realizowali ten program i udzielali pożyczek i poręczeń." - poinformował PAP wicemarszałek województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasiak.

Program JEREMIE to mechanizm finansowania firm za pomocą kredytów, pożyczek i poręczeń ze środków unijnych. W ramach programu tworzony jest Fundusz Powierniczy, którym będzie zarządzać Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ma on obowiązywać do 2015 roku.

Drugi program JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) jest wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), stworzoną do odnowy zaniedbanych i zdegradowanych obszarów miast, by pobudzić ich rozwój gospodarczy i społeczny. W zakresie funduszu JESSICA Wielkopolska ciągle negocjuje zasady jego finansowania z EBI i EBOiR.

"Dla JEREMIE w Polsce i dla JESSICA w Europie jesteśmy królikiem doświadczalnym, ale jak się okazuje również ważnym partnerem. Gdybyśmy nie mieli dobrego zaplecza, to oni (partnerzy finansowi oby programów - PAP) nie korzystaliby z takich rozwiązań, nie adaptowaliby tego dla innych" - powiedział PAP Wojtasiak.

Inicjatywy JESSICA i JEREMIE nie dają dodatkowych pieniędzy, ale pozwalają inaczej wydawać te już dostępne, np. w ramach regionalnych programów operacyjnych. Dzięki przekształceniu ich na środki zwrotne (np. pożyczki, gwarancje) możliwe jest ich efektywniejsze wydanie i lepsze zarządzanie.

Uruchomienie narzędzi pożyczkowo-poręczeniowych, według prezesa Związku Banków Polskich, ma kapitalne znaczenie dla realizacji strategicznych celów gospodarczych.

"Strategicznie właśnie budowanie funduszy poręczeniowych, gwarancyjnych, funduszy wspierających podejmowanie bardziej ryzykowanych projektów ma kapitalne znaczenie. Gospodarka jest żywym organizmem - bywają czasy, kiedy podjęcie ważnego projektu wymaga niewielkich środków na jego rozpoczęcie, ale są potrzebne poręczenia ze strony samorządu, instytucji ubezpieczeniowych jak i gwarancje państwowe" - powiedział PAP prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Według Pietraszkiewicza, dzięki bankom działalność tych funduszy może być efektywniejsza i bezpieczniejsza. A same procedury bankowe i ich doświadczenia mogą pomóc samorządom w lepszym gospodarowaniu.(PAP)

kpr/ bos/ jra/

Tagi: nowe, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz