Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: 1,5 tys. osób na wigilii Caritasu w Poznaniu

0
Podziel się:

1,5 tys. miejsc przygotowali organizatorzy piątkowej wigilii Caritas
Archidiecezji Poznańskiej, która odbędzie się w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po
południu wigilię organizuje też Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka, a wieczorem poznaniacy spotkają
się na 19. Wigilii pod Rondem.

1,5 tys. miejsc przygotowali organizatorzy piątkowej wigilii Caritas Archidiecezji Poznańskiej, która odbędzie się w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po południu wigilię organizuje też Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka, a wieczorem poznaniacy spotkają się na 19. Wigilii pod Rondem.

Według organizatorów, wigilia Caritasu to prawdopodobnie największe tego typu wydarzenie odbywające się pod dachem.

Jak powiedział PAP ks. Waldemar Hanas, dyrektor poznańskiego Caritasu, wigilia została przygotowana z myślą o osobach, które nie mogą przygotować wieczerzy w domu.

Dotychczas Caritas archidiecezjalna współorganizowała wigilijne spotkania w jadłodajniach. Przychodziło na nie tak wielu chętnych, że nie wszystkim udawało się usiąść przy stołach - wielu czekało na zewnątrz.

"Nie wyobrażałem sobie, żeby w świąteczny czas ludzie czekali na posiłek na dworze i marzli. Od lat myślałem, jak zmieścić tych wszystkich ludzi pod jednym dachem. Z pomocą przyszedł nam zarząd Międzynarodowych Targów Poznańskich" - powiedział PAP ks. Hanas.

Goście wigilii będą mogli zjeść m.in. barszcz z uszkami i ryby oraz uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu. Każda osoba otrzyma też świąteczny upominek.

Jak stwierdził ks. Hanas, niewykluczone, że wigilie na MTP będą organizowane co roku.

Po południu tradycyjne spotkanie wigilijne w Poznaniu organizuje też Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka. Rokrocznie za świątecznymi stołami Barki zasiada ok. 300 osób. Fundacja organizuje też świąteczny obiad w pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

Wieczorem poznaniacy spotkają się i podzielą opłatkiem podczas 19. Wigilii pod Rondem - w przejściu podziemnym pod jednym z głównych miejskich skrzyżowań. Tradycją spotkania jest wspólne śpiewanie kolędy "Cicha noc" w wielu językach.

Wigilia pod Rondem została zapoczątkowana w 1991 roku przez wydawcę Roberta Gamble. Pomysł pochodzi z książki Małgorzaty Musierowicz "Noelka", gdzie właśnie przy Rondzie Kaponiera odbywa się spontaniczna, pojednawcza wieczerza.(PAP)

rpo/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)